wersja mobilna

Rozwiązania zasilania wydłużające eksploatację sprzętu i przyjazne dla środowiska

Numer: Luty/2014

Oszczędzanie energii, nie tylko w wyniku wymagań prawnych, ale także nacisków ze strony klientów, zyskuje ostatnio na znaczeniu i wpływa na zwiększanie efektywności energetycznej wielu produktów elektronicznych. Producenci zasilaczy muszą być w stanie wykazać, że w swojej pracy biorą pod uwagę kwestie ochrony środowiska, np. unijną dyrektywę w sprawie ekoprojektów. Dostarczanie produktów zasilających wysokiej jakości przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i związanych z tym kosztów, a także spowoduje zwiększenie efektywności energetycznej sprzętu elektrycznego i wydłużenie czasu eksploatacji czułych podzespołów elektronicznych.

Pobierz PDF

Czołowym graczem na tym rynku jest firma Schaffner. Skupia się ona na różnych sektorach gospodarki charakteryzujących się wysokim wzrostem, w tym na produktach konsumenckich, motoryzacyjnych czy telekomunikacyjnych. Firma opracowuje standardowe i indywidualnie dopasowywane podzespoły, moduły, układy testowe i jednostki testowe. Podzespoły marki Schaffner są montowane w efektywnych energetycznie systemach napędowych i elektronicznych sterownikach silników, w elektrowniach wiatrowych i słonecznych, w kolejnictwie, obrabiarkach i robotach, a także w zasilaczach do różnorodnych urządzeń elektronicznych, np. medycznych.

Dłuższy czas eksploatacji

Rozwiązania oferowane przez tę firmę umożliwiają powszechne stosowanie efektywnych energetycznie rozwiązań technicznych, np. napędów silnikowych lub przemienników fotowoltaicznych, poprzez eliminowanie ich efektów ubocznych, co w rezultacie stanowi wkład w promowanie zrównoważonego wykorzystywania zasobów naturalnych. Przykładem może być stworzona na potrzeby napędów silnikowych elektrycznych seria filtrów sinusoidalnych FN5040HV do stosowania przy napięciu 600 V AC i 690 V AC. Filtry sinusoidalne przetwarzają prostokątny sygnał napięcia wyjściowego PWM napędu silnikowego elektrycznego na przebieg sinusoidalny o niewielkim tętnieniu resztkowym.

Filtry sinusoidalne, nazywane także filtrami LC, są powszechnie stosowane w wielu napędach silnikowych elektrycznych o zmiennej prędkości w celu zabezpieczenia silnika przed nadmiernymi skokami napięcia powstającymi w wyniku częstotliwości przełączeń napędu. Ograniczają one zatem naprężenia izolacji zwojów oraz dodatkowe straty termiczne silników prądu przemiennego, co pozwala wydłużyć ich czas eksploatacji. Są one dokładnie dostosowane do wymogów technicznych współczesnych układów napędowych elektrycznych i nieodzowne w przypadku długich przewodów silnikowych. Dodatkowo ograniczają one hałas akustyczny, obniżają prądy upływowe wysokich częstotliwości, zmniejszają prądy łożyskowe i eliminują inne wady typowe dla napędów silnikowych elektrycznych prądu przemiennego. Filtry FN5040HV obejmują napięcie nominalne na poziomie 3×690 V AC/50 Hz oraz 3×600 V AC/60 Hz z mocą do 1200 kW.

EMC/EMI

Kolejnymi istotnymi czynnikami związanymi ze sprzętem zasilającym, o jakich trzeba pomyśleć, analizując otoczenie sprzętu i inne urządzenia w pobliżu, są zgodność elektromagnetyczna (EMC) i zakłócenia elektromagnetyczne (EMI). Firma Schaffner oferuje największą na świecie gamę filtrów i dławików EMC/EMI, które pomagają ich klientom spełniać międzynarodowe normy w zakresie zgodności z przepisami oraz poprawić odporność i bezpieczeństwo sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Przykładem tego typu rozwiązań są najnowsze filtry z gniazdem IEC - jednostopniowy FN9280 i dwustopniowy FN9290 - które zostały zatwierdzone do użytku na całym świecie zgodnie z różnorodnymi normami, w tym UL, CSA, ENEC i CQC. Są one także zgodne z dyrektywami RoHS i REACH. Wersje B spełniają również wymogi bieżącego, trzeciego wydania normy bezpieczeństwa IEC/EN60601-1 dotyczącej urządzeń medycznych. Stworzone z myślą o natężeniu od 1 A do 10 A i napięciu znamionowym do 250 V AC, produkty te mają zwartą, opatentowaną konstrukcję i są wyposażone we wbudowane przełączniki i bezpieczniki. Dzięki specjalnemu kołnierzowi można je także szybko montować w wybranych miejscach. Gniazda FN9280 są wyposażone w sprawdzone jednostopniowe filtry EMC/EM. Gniazda FN9290 wymagają identycznego wycięcia, ale są wyposażone w dwustopniowy filtr EMC/EMI o tłumienności do 80 dB. Są one przeznaczone do zastosowań, w których występują wyższe zakłócenia. Wersje B obu produktów cechuje minimalny prąd upływowy na poziomie 5 mA (maks.). Są one przeznaczone do urządzeń medycznych

Avnet Abacus

Pełna oferta najnowocześniejszych produktów marki Schaffner jest dostępna w firmie Avnet Abacus. Dzięki nim projektanci mogą tworzyć dłużej działające i bardziej przyjazne środowisku urządzenia o wysokiej efektywności energetycznej.

Pozostałe artykuły

Bezprzewodowy "judasz" TX-75

Numer: Maj/2019

To po prostu musiało się stać! Popularność wideodomofonów, czy też bramofonów rośnie od wielu lat. O ile w czasach, kiedy urządzenia tego typu pojawiały się najpierw w firmach, później w gospodarstwach prywatnych, przedszkolach, szkołach itd. stanowiły one pewną sensację, o tyle obecnie już nawet nie dostrzegamy ich istnienia. Dziwić więc może, że do dzisiaj w zasadzie nie było bliźniaczo podobnych urządzeń, takich ...

Wyświetlacze o szerokim kącie obserwacji

Numer: Kwiecień/2019

Stale rośnie zapotrzebowanie na wyświetlanie obrazów lub komunikatów niosących różne informacje. Producenci wyrobów elektronicznych prześcigają się w uatrakcyjnieniu swoich produktów, ale dla przeciętnego użytkownika najbardziej widoczna jest zmiana wyświetlacza na większy, bardziej czytelny, lepiej widoczny lub kolorowy. Tym wymaganiom starają się sprostać producenci wyświetlaczy oferujący coraz to nowsze rozwiązania.

Ekran dotykowy - najbardziej popularny sposób porozumiewania się z urządzeniami

Numer: Kwiecień/2019

Technologia multitouch powoli staje się standardem nie tylko w przypadku telefonów komórkowych. Coraz więcej urządzeń elektronicznych obsługiwana jest za pośrednictwem interfejsów dotykowych. Rozwiązania wykorzystujące ekrany dotykowe to obecnie narzędzia dostarczające informacje w branżach takich jak handel, przemysł motoryzacyjny, opieka zdrowotna czy digital signage.

Moc w nowym wymiarze. Płaski, bezszczotkowy serwomotor DC o dużym momencie obrotowym

Numer: Kwiecień/2019

Płaskie silniki z wirnikiem zewnętrznym o dużym momencie obrotowym wymagane są często w robotyce, protezach, automatyce laboratoryjnej, pompach, technologii medycznej lub w wyposażeniu kabin samolotowych. Silniki BXT firmy Faulhaber wyznaczają nowe standardy, mając znacznie większe momenty obrotowe, niż było to dotychczas możliwe w tej klasie napędów.

Laboratorium na targach Automaticon 2019

Numer: Marzec/2019

Farnell element14 to firma, która bardzo aktywnie angażuje się w pomoc swoim klientom oraz w edukację inżynierów. Oprócz różnorodnego rodzaju wsparcia i licznych kampanii, jakie prowadzi dla twórców i projektantów elektroniki, jest także obecna na wszystkich ważnych wydarzeniach branżowych. W tym roku zespół Farnella przygotował na Automaticon 2019 naprawdę unikalne atrakcje, jakich chyba nigdy dotąd na tych targach jeszcze nie ...

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Czerwiec 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym