TSMC otrzyma do 6,6 mld dolarów w ramach ustawy Chips Act

TSMC otrzyma do 6,6 mld dolarów w ramach ustawy Chips Act

Firma TSMC ogłosiła, że Departament Handlu Stanów Zjednoczonych i TSMC Arizona podpisały niewiążący wstępny protokół warunków (PMT - preliminary memorandum of terms) na kwotę do 6,6 mld dolarów bezpośredniego finansowania w ramach ustawy CHIPS and Science Act. TSMC ogłosiło także plany budowy trzeciej fabryki w Arizonie, która będzie wykorzystywać najbardziej zaawansowane technologie produkcji półprzewodników w Stanach Zjednoczonych.

Według TSMC, w miarę postępów w uruchamianiu pierwszej fabryki i kontynuacji budowy drugiej, trzecia inwestycja fabryczna zwiększy całkowite wydatki TSMC w Phoenix w Arizonie do ponad 65 mld dolarów. Czyni to ten ośrodek największą bezpośrednią inwestycją zagraniczną w historii Arizony i jednocześnie największą w historii Stanów Zjednoczonych taką inwestycją zagraniczną w projekt realizowany od podstaw.

Pierwsza fabryka TSMC w Arizonie jest na dobrej drodze do rozpoczęcia produkcji z wykorzystaniem technologii 4 nm w pierwszej połowie 2025 r. Druga fabryka - wraz z rozpoczęciem produkcji w 2028 r. - będzie stosować najbardziej zaawansowaną na świecie technologię procesową 2 nm z tranzystorami nowej generacji, jako uzupełnienie wcześniej ogłoszonej technologii 3 nm. Trzecia fabryka będzie produkować chipy w procesach 2 nm lub bardziej zaawansowanych, a produkcja rozpocznie się pod koniec dekady. Każda z trzech fabryk, podobnie jak wszystkie zaawansowane fabryki TSMC, będzie miała cleanroom w przybliżeniu dwukrotnie większy niż standardowa fabryka układów logicznych.

Oprócz proponowanego finansowania bezpośredniego w wysokości 6,6 mld dolarów, PMT proponuje także udzielenie TSMC pożyczek o wartości do 5 mld dolarów. TSMC planuje ubiegać się o amerykańskie ulgi podatkowe od inwestycji w wysokości do 25% kwalifikowanych wydatków kapitałowych spółki TSMC Arizona. Firma pozostaje zaangażowana w realizację swoich długoterminowych celów finansowych, do których zalicza się złożona roczna stopa wzrostu przychodów (CAGR) na poziomie 15–20% w USD, marża brutto na poziomie 53% lub więcej, oraz zwrot z kapitału własnego (ROE - return on equity) na poziomie 25% i więcej.

źródło: DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów