Regulator barwy dźwięku na bazie płytki ewaluacyjnej LPCxpresso55S28
Środa, 01 Listopad 2023
W artykule zaprezentuję ciekawe zastosowanie popularnego modułu wykonanego na bazie mikrokontrolera firmy NXP z rodziny LPC55Sxx - korektor barwy tonu. Zastosowana płytka ewaluacyjna - LPCxpresso55S28 - jest gotowym do pracy zestawem ze zintegrowanym programatorem i debuggerem oraz pełnym torem audio na bazie kodeka WM8904 firmy Cirrus Electronic. Sam mikrokontroler LPC55S28 jest wyposażony w interfejsy I²C oraz I²S przeznaczone do komunikacji z kodekiem oraz do przesyłania cyfrowego strumienia audio. Do artykułu dołączony jest pełny projekt programu.
Działanie urządzenia polega na przetworzeniu sygnału analogowego na cyfrowy poprzez przetwornik A/D zawarty w kodeku WM8904, a następnie rozdzieleniu go w zespole pasmowych filtrów cyfrowych o różnych częstotliwościach. W każdym kanale częstotliwościowym można dokonać regulacji amplitudy sygnału. Następnie wartości ze wszystkich kanałów są sumowane i podawane na przetwornik D/A kodeka.
Opis programu komputerowego
Cały program składa się z dwóch części - procedur przetwarzania sygnału, w skład których wchodzi również komunikacja z kodekiem oraz z interfejsu użytkownika, który jest odpowiedzialny za ustawianie parametrów urządzenia i obsługuje przyciski sprzętowe, enkoder oraz steruje wyświetlaczem graficznym.
Sterowanie kodekiem
Sterowanie kodekiem WM8904 odbywa się poprzez dwa interfejsy: I²C oraz I²S. Magistrala I²C służy do konfiguracji układu. Proces ten polega na programowaniu wewnętrznych rejestrów procesora dźwięku. Można w ten sposób zaprogramować m.in.:
wzmocnienie wewnętrznego wzmacniacza PGA,
źródła sygnału...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę