Waveshare – czołowy producent narzędzi deweloperskich
Firma Waveshare już od wielu lat wyznacza nowe standardy na rynku narzędzi dla elektroników i programistów systemów wbudowanych. W ofercie producenta znajdują się setki zestawów ewaluacyjnych, modułów rozszerzeń, wyświetlaczy, a także minikomputerów jednopłytkowych (SBC) oraz rozmaite akcesoria – w tym zasilacze, adaptery, obudowy, przewody FPC, a także programatory/debuggery sprzętowe, kamery płytkowe i wiele, wiele innych. Cechą szczególną Waveshare, która wyróżnia firmę na tle konkurentów, jest doskonałe wsparcie użytkowników – w obszernym repozytorium opartym na systemie Wiki dostępne są szczegółowe dokumentacje, przewodniki, biblioteki programistyczne oraz przykładowe kody źródłowe, które zdecydowanie skracają czas potrzebny na zapoznanie się z daną platformą lub modułem oraz uruchomienie i zaprzęgnięcie go do pracy w opracowywanym projekcie.
Spora część produktów z oferty Waveshare jest przeznaczona do pracy z minikomputerami Raspberry Pi oraz płytkami uruchomieniowymi Raspberry Pi Pico. Doskonała jakość narzędzi deweloperskich Waveshare sprawia, że znajdują one zastosowanie nie tylko podczas prac prototypowych, ale często implementowane są również w docelowych rozwiązaniach – dotyczy to zwłaszcza wysokiej klasy wyświetlaczy o szerokich kątach widzenia i wiernym odwzorowaniu barw, w części przypadków wyposażonych nawet w solidny panel ze szkła hartowanego. Uwagę zwracają przede wszystkim rozwiązania niestandardowe – interesujący przykład można zobaczyć na fotografii otwierającej. Niektóre z zestawów ewaluacyjnych Waveshare w ogóle nie przypominają typowych rozwiązań, spotykanych na biurkach elektroników i programistów – za przykład niech posłuży estetyczny zegar LED, będący w istocie płytą bazową do wpięcia płytki Raspberry Pi Pico (fotografie 1 i 2).
Inteligentne wyświetlacze graficzne
W wielu współczesnych projektach urządzeń konieczna jest implementacja wysokiej jakości interfejsów HMI, bazujących na ekranach dotykowych. Tworzenie całego interfejsu „od zera” okazuje się często nie lada wyzwaniem, zwłaszcza gdy procesor zastosowany w urządzeniu ma mocno ograniczone zasoby pamięci danych oraz RAM, a także stosunkowo niewielką moc obliczeniową. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą wyświetlacze inteligentne, które – oprócz samego ekranu graficznego oraz panelu dotykowego – zawierają również własny procesor, odpowiedzialny za generowanie i odświeżanie zawartości GUI. Komplet plików graficznych, wraz z niezbędnym programem sterującym, jest przechowywany na karcie microSD lub we wbudowanej pamięci Flash wyświetlacza, dzięki czemu główny procesor urządzenia może ograniczyć swoją interakcję z ekranem do wysyłania prostych komend (np. do zmiany tekstu czy przełączenia na inny widok) oraz odbierania powiadomień o działaniach użytkownika (kliknięcie przycisku, przesunięcie suwaka, etc.).
W ofercie naszej firmy znalazły się inteligentne wyświetlacze z serii Nextion (fotografia 3) oraz panele HMI marki DWIN (fotografia 4). Wyświetlacze Nextion mają wsparcie opracowanego przez producenta środowiska programistycznego Nextion Editor, zapewniającego intuicyjne narzędzia do projektowania interfejsów HMI w trybie WYSIWYG, zaś do komunikacji z procesorem nadrzędnym służy prosty zestaw komend UART. Oferta marki DWIN obejmuje natomiast szeroki wachlarz różnych rozwiązań – prostsze z nich działają na zasadzie zbliżonej do opisanych powyżej wyświetlaczy Nextion, choć oczywiście w tym przypadku mamy do dyspozycji inne oprogramowanie projektowe (DGUS TOOL). Bardziej rozbudowane modele bazują na systemie operacyjnym Android lub Linux i są przeznaczone do zaawansowanych urządzeń, w których wymaga się bezkompromisowej płynności animacji, wielopoziomowego menu z obsługą okien i aplikacji oraz dużych możliwości w zakresie obsługi multimediów.