Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu

Vulcan Energy rozpoczyna w Niemczech produkcję chlorku litu

Notowana na giełdach w Australii oraz w Niemczech we Frankfurcie spółka Vulcan Energy ogłosiła rozpoczęcie produkcji chlorku litu w swoim niemieckim zakładzie wydobywczym, co stanowi istotny krok w planie produkcji wodorotlenku litu do akumulatorów. Zdaniem CEO firmy, Crisa Moreno, produkcja ta stanowi pierwszy w Niemczech przypadek litu pozyskiwanego lokalnie, bezpośrednio z podziemnych zasobów geotermalnych.

Niemiecko-australijska firma pozyskała niezbędne licencje na eksplorację ponad 1000 kilometrów terenu w regionie Doliny Górnego Renu w Niemczech. Region ten słynie z podziemnych zbiorników przegrzanej solanki bogatej w lit, gdzie Vulcan Energy wykorzystywać może solanki do wydobywania litu a ciepło geotermalne do wytwarzania energii elektrycznej.

Spółka Vulcan Energy zawarła umowy odbioru z głównymi producentami samochodów, takimi jak Volkswagen, Stellantis i Renault. Firma poinformowała, że ​​jej zakład ekstrakcji litu w Landau wykazał obiecujące wyniki, osiągając ponad 90-procentową wydajność procesu ekstrakcji. Wyniki te są zgodne z wynikami zaobserwowanymi w badaniach laboratoryjnych i pilotażowych firmy Vulcan oraz z oczekiwaniami dotyczącymi komercyjnej działalności firmy, według przyjętego modelu finansowania.

Vulcan planuje jeszcze w tym roku przekształcać wytwarzany chlorek litu w wodorotlenek litu do akumulatorów w nowym zakładzie konwersji we Frankfurcie. CEO Cris Moreno ujawnił plany pozyskania środków na budowę dużego zakładu przemysłowego, którego celem będzie produkcja 24 tys. ton wodorotlenku litu rocznie do końca 2026 roku, co wystarczy do zaopatrzenia około 500 tys. pojazdów elektrycznych. Wyraził optymizm co do zamknięcia finansowania tego projektu w ciągu najbliższych czterech do pięciu miesięcy.

W lutym spółka Vulcan Energy ujawniła, że ​​pomyślnie przeszła wstępną ocenę Europejskiego Banku Inwestycyjnego dotyczącą potencjalnego finansowania dłużnego o wartości do 500 mln euro (około 537,15 mln USD). Finansowanie to wesprze ambitne projekty firmy i zwiększy jej wkład w europejskie inicjatywy dotyczące zielonej transformacji. Aby wesprzeć krajowy dostęp do kluczowych materiałów potrzebnych do tego procesu - w tym litu i kobaltu - rząd niemiecki utworzył w lutym fundusz inwestycyjny o wartości 1,1 mld euro na potrzeby zaawansowanych technologicznie i przyjaznych dla środowiska inicjatyw obejmujących wydobycie, recykling oraz rafinację niezbędnych surowców.

źródło: electronicsB2B.pl

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów