-
-
Kursy
»
-
Kurs FPGA Lattice (13). Wyświetlacz LCD multipleksowany
Kurs FPGA Lattice (13). Wyświetlacz LCD multipleksowany
Środa, 01 Listopad 2023
Wyświetlacze LCD są wszędzie. Są tanie, energooszczędne i mogą wyświetlać najróżniejsze kształty. Jednak ich obsługa jest bardziej problematyczna niż wyświetlacza LED – multipleksacja jest skomplikowana i często wymaga aż czterech różnych napięć zasilających. Z tego powodu konieczne jest zastosowanie specjalizowanego sterownika LCD lub zbudowanie własnego.
Repozytorium autora kursu: https://github.com/leonow32/verilog-fpga
Multipleksację wyświetlacza LED już znamy. Była omawiana w 9 odcinku kursu. Polega na tym, że każda cyfra uaktywniana jest przy pomocy osobnej elektrody. Możliwe jest wyświetlanie tylko jednej cyfry jednocześnie, ale dzięki szybkiemu przełączaniu cyfr, ludzkie oko widzi wyświetlacz tak, jakby wszystkie cyfry świeciły się jednocześnie. Elektrody odpowiadających sobie segmentów (oznaczonych od A do G oraz segment kropki P) są ze sobą połączone. W tak zorganizowanym wyświetlaczu mamy 8 elektrod segmentów i tyle elektrod wspólnych, ile jest cyfr w wyświetlaczu. Wszystkie elektrody sterowane są stanem niskim lub wysokim i nie ma żadnych stanów pośrednich.
Jak działa multipleksowany wyświetlacz LCD?
Multipleksacja wyświetlacza LCD niestety jest dużo trudniejsza. Na rysunku 1 pokazano schemat połączeń wyświetlacza LCD-S401M16KR, który zastosowano na płytce MachXO2-Mega. Taki układ...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę