Nowe Arduino UNO R4 dostępne w Farnell

Nowe Arduino UNO R4 dostępne w Farnell

Wersja UNO R4 wprowadza 32-bitową architekturę z wieloma nowymi możliwościami. Nowe Arduino jest napędzane przez 32-bitowy procesor Renesas RA4M1 Cortex-M4, który zapewnia znacznie zwiększą moc obliczeniową, pamięć i funkcjonalność. Ulepszenia te są w pełni kompatybilne wstecz i nie wpływają negatywnie na współpracę z istniejącymi ekranami czy akcesoriami.

Płytki Arduino UNO R4 są dostępne w dwóch wersjach: UNO R4 Minima i UNO R4 Wi-Fi, zapewniając niespotykaną wydajność oraz nowe możliwości dla twórców, a także początkujących, jak i doświadczonych programistów, oferując inwestycję opłacalną na każdym poziomie. Kluczowe cechy wspólne nowych modeli Arduino UNO R4 to:

 • procesor Renesas RA4M1 (ARM Cortex-M4), który działa z częstotliwością 48 MHz i zapewnia trzy razy większą wydajność w porównaniu do UNO R3,
 • zwiększona pamięć SRAM z 2 kB do 32 kB i pamięć flash zwiększona z 32 kB do 256 kB w celu obsługi bardziej złożonych projektów,
 • 12-bitowy przetwornik cyfrowo-analogowy,
 • wbudowany wzmacniacz operacyjny,
 • port USB-C,
 • maksymalne napięcie zasilania 24 V z ulepszoną konstrukcją termiczną,
 • magistrala CAN i port SPI umożliwiające użytkownikom redukcję okablowania oraz wykonywanie równoległych zadań poprzez podłączenie wielu urządzeń,
 • urządzenie HID do emulacji myszy lub klawiatury.

Wersja UNO R4 Minima zapewnia wysokiej klasy, wydajną i niedrogą technologię dla projektantów, którzy chcą dysponować mocą oraz szybkością najnowszego mikrokontrolera, ale nie potrzebują dodatkowych funkcji. Wbudowane piny SWD zapewniają prosty sposób na podłączenie sond debugujących innych firm, które dodatkowo gwarantują niezawodne działanie systemu.

UNO R4 Wi-Fi jest wyposażone w moduł Espressif ESP32-S3-mini oraz oferuje łączność Wi-Fi i Bluetooth, zapewniając solidny dostęp do Internetu dla projektów Internetu rzeczy (IoT). Ponadto UNO R4 Wi-Fi zawiera:

 • Bluetooth/Wi-Fi o niskim poborze energii,
 • w pełni adresowalną matrycę LED 12×8,
 • złącze Qwic I²C do zewnętrznej łączności poprzez interfejs I²C,
 • zegar RTC z obsługą baterii buforowej,
 • diagnostykę błędów w czasie pracy.

Więcej informacji na temat nowych płytek można znaleźć na stronie: https://store.arduino.cc/pages/uno-r4

Arduino to platforma do projektowania elektroniki o otwartym kodzie, bazująca na elastycznym, łatwym w obsłudze sprzęcie i oprogramowaniu. Przez lata Arduino było mózgiem tysięcy projektów - od przedmiotów codziennego użytku po złożone instrumenty naukowe. Wokół tej otwartej platformy zgromadziła się ogólnoświatowa społeczność twórców, w tym: studentów, hobbystów, artystów, programistów i profesjonalistów. Ich wkład przyczynił się do powstania niesamowitej ilości dostępnej wiedzy, która może być bardzo pomocna, zarówno dla nowicjuszy, jak i ekspertów.

Nowe płytki Arduino UNO R4 są dostępne w Farnell:

www.farnell.com

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów