wersja mobilna | kontakt z nami

Czy złącza w technologii SKEDD mają szansę przyjąć się na rynku?

Numer: Czerwiec/2017

Spoglądając na przyłącza urządzeń elektronicznych dostępnych na rynku w przeważającej części zauważymy terminale śrubowe. Złącza sprężynowe (czy to w postaci klatki sprężynowej czy coraz częściej pojawiającego się przyłącza push-in) są w zdecydowanej mniejszości, mimo że zapewniają równie niezawodne, a przede wszystkim szybsze przyłączanie przewodów. Po głębszym zastanowieniu się można wysnuć trzy wnioski. Pierwszy to taki, że przyłącze śrubowe wydaje się najbardziej intuicyjne. Drugi to aspekt cenowy - skoro tego typu złącza są powszechne, to są produkowane masowo oraz dostępne także w ofercie najtańszych azjatyckich producentów. Oba wnioski prowadzą do trzeciego - często konserwatywnego podejścia konstruktorów. Skoro sprawdza się to od lat, to po co zmieniać projektując kolejne urządzenie?

Pobierz PDF

rys1Czy to samo czeka alternatywne(do lutowania) metody montażu złącz na PCB? Wszakże lutowanie jest powszechnie znane, niezawodne, stosunkowo tanie, bo i tak lutujemy inne komponenty, więc jeden więcej wydaje się niewielkim dodatkiem.

Wróćmy jeszcze na chwilę do przyłączy przewodów. Czy naprawdę śruba nie ma wad? Ależ ma! Zawsze osoba przykręcająca przewody może zbyt słabo lub zbyt mocno dokręcić (przecież używanie wkrętaków z ograniczeniem momentu dokręcającego to przypadki marginalne). Mamy więc albo zbyt słabe połączenie, albo zniszczony terminal, którego możemy nigdy więcej nie odkręcić, aby skutecznie użyć go ponownie. Najtańsze terminale wykazują wręcz nieprawidłowe założenia konstrukcyjne, wybaczające znacznie mniej błędów montażowych. To dlatego producenci elektroniki coraz częściej spoglądają w stronę np. przyłączy push-in. Jeden otwór, w który szybko wsuwa się przewód, predefiniowana (właściwa!) siła docisku przewodu do belki prądowej czy łatwość demontażu przewodu w przypadku takowej konieczności. Cena? Często niższa niż w wypadku ekwiwalentu śrubowego (śrubka, klatka – to znacznie więcej zbędnego metalu niż odpowiednia sprężyna dociskowa). A i klienci docelowi coraz częściej żądają szybkich i łatwych w obsłudze przyłączy.

Jak to odnieść do technologii SKEDD? Przypomnijmy najpierw, co to w ogóle jest. SKEDD to sposób montażu złącz na płytce zastosowany między innymi w złączach SDC 2,5 oraz SDDC 1,5 opracowanych przez Phoenix Contact. Nie wymaga lutowania, pozwala w razie potrzeby na odłączanie od płytki. Jest to złącze rozłączne, choć bez gniazda czy listwy kołków wlutowanych wcześniej do laminatu, na które nasadza się wtyk. Całe połączenie odbywa się dzięki rozprężnym stykom, które wsuwa się w metalizowane otwory laminatu. Element zabezpieczony jest przed niezamierzonym wyrwaniem ryglami w postaci rozprężnych nitów.

Technologia SKEDD nie wymaga specjalistycznego wykonania płytki drukowanej. Wystarczą odpowiednio rozmieszczone otwory z metalizacją, które na czas lutowania na fali wystarczy pokryć standardowymi środkami używanymi do maskowania miejsc, które mają zostać niepokryte cyną.

Jak widać warto czasami rozważyć najnowsze osiągnięcia technologiczne firm mających odpowiednie doświadczenie w zakresie wytwarzania swoich produktów. Dzięki temu projektując urządzenie mamy szansę nie tylko na uproszczenie procesu, a więc i zredukowanie kosztu własnej produkcji, ale także na uzyskanie przewagi innowacyjnej nad produktami konkurencji. Ta ostatnia cecha jest dziś coraz częściej poszukiwana, gdyż dzięki niej możemy osiągnąć sukces rynkowy naszego urządzenia.

Phoenix Contact

 

Więcej informacji:

PHOENIX CONTACT Sp. z o.o.
ul. Bierutowska 57-59, 51-317 Wrocław
Budynek nr 3/A
tel. 71 39 80 410
www.phoenixcontact.com

ramka

Pozostałe artykuły

Wyświetlacze typu OLED

Numer: Listopad/2017

Wyświetlacze OLED znajdują zastosowanie w tysiącach produktów. Dzięki właściwościom OLED-ów, szybkiemu rozwojowi technologii oraz obecnym trendom proekologicznym, w których duży nacisk kładzie się na produkty ?zielone?, będą one prawdopodobnie zyskiwały na popularności.

Aparat do elektroterapii - nowa koncepcja. Uśmierzanie bólu dźwiękiem

Numer: Listopad/2017

Autorka artykułu poszukuje osób chętnych do współpracy przy tworzeniu nowego, unikatowego rodzaju urządzenia do elektroterapii. Potrzebni są specjaliści różnych dziedzin: inżynierowie aparatury biomedycznej, neuroinformatycy potrafiący zaimplementować programistycznie dowolną metodę przetwarzania sygnału biomedycznego, realizatorzy dźwięku, konstruktorzy elektronicy i mechanicy ze znajomością programów do projektowania 3D, programiści ...

Technologie jutra dzięki National Instruments

Numer: Listopad/2017

Za rozwojem nowoczesnej elektroniki, zarówno konsumenckiej, jak i przemysłowej, kryją się skomplikowane technologie. Praktycznie wszelkie nowinki, takie jak smartfony, systemy komunikacji i coraz bardziej inteligentne urządzenia, nie istniałyby gdyby nie ciężka praca inżynierów prowadzących badania i testujących prototypy. Można sobie wyobrazić, jak trudne jest i jakiego oprzyrządowania wymaga rozwijanie najbardziej zaawansowanych technologii ...

Czy szybko musi oznaczać byle jak?

Numer: Listopad/2017

Ile razy zdarzyło się Wam stanąć przed koniecznością skonstruowania czegoś na szybko? Prototyp nowego urządzenia, który trzeba uruchomić ekspresowo, potrzeba chwili i stworzenie podręcznego narzędzia (jak np. generator czy nietypowy zasilacz) - dobrze, żeby elektronika miała swoją solidną obudowę. Nie tylko z powodu ochronienia jej przed uszkodzeniami, ale także dla ułatwienia zamocowania w docelowym miejscu lub choćby postawienia ...

Komponenty do łączności radiowej

Numer: Listopad/2016

Artykuł przeglądowy uwzględniający Wi-Fi, ZigBee, Bluetooth, ANT i inne, w tym nowe techniki, będące w trakcie opracowywania. Moduły UMTS-HSPA. Anteny radiokomunikacyjne, w tym do transmisji bezprzewodowej. Firma Computer Controls zapewnia wsparcie techniczne, od etapu doboru standardu komunikacji, rozwiązania hardware'u po pomoc w kolejnych etapach rozwoju projektu, dając przy tym możliwość uzyskania wsparcia od producenta.

Mobilna
Elektronika
Praktyczna

Elektronika Praktyczna

Styczeń 2018

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym