Elektronika Praktyczna
Rozwój w branżach urządzeń elektroniki noszonej Wearables, Internetu rzeczy IoT, inteligentnych czujników pomiarowych Smart Sensor, czy czujników medycyny monitorującej, wymusił zmianę w podejściu do projektowania układów zasilania. Klasyczne rozwiązania bazujące na akumulatorach stały się niewystarczające i spowodowały poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, których efektem jest energy harvesting i ładowanie bezprzewodowe. Pierwszy termin oznacza zbiór metod pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł energii wolno dostępnej np. światła słonecznego, siły wiatru, energii fal elektromagnetycznych, wibracji czy energii cieplnej. Druga technologia znajduje wiele nowych zastosowań ze względu na wygodę użytkowania i wysoką niezawodność. W sierpniowym wydaniu Elektroniki Praktycznej opisujemy najnowsze osiągnięcia tych dziedzin.
Wakacyjne wydanie tradycyjnie prezentuje dużą porcję mini projektów. Są to układy o nieskomplikowanej konstrukcji, zaprojektowane do niebanalnych zadań. Bogaty zakres tematyczny sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie zabrakło miejsca, także dla „dużych" projektów. Niezwykle inspirującym projektem jest „Efekt do gitary z zastosowaniem cyfrowego przetwarzania sygnałów”. Pokazuje jak duże możliwości daje zastosowanie nowoczesnego, bogato wyposażonego mikrokontrolera. Jest to doskonała baza do własnych eksperymentów. Drugim projektem jest urządzenie o nazwie „Climatic II”, które służy do automatycznego sterowania układem przewietrzania i klimatyzacji w pojeździe wyposażonym w manualną klimatyzację. Będzie nieocenionym udogodnieniem na gorące sierpniowe podróże.
Ponadto prezentujemy informacje o najnowszych podzespołach, ciekawych projektach elektronicznych i modułach ułatwiających realizację skomplikowanych zadań. Opisujemy szeroką ofertę środków i preparatów chemicznych stosowanych w produkcji i serwisowaniu elektroniki. Kontynuujemy tutorial o układach FPGA MAX10 oraz uczymy jak korzystać z Analog Discovery 2 i LTspice.
Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak