Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Wrzesień 2020
Wrzesień 2020

Pierwsze tranzystory pojawiały się ok. 70 lat temu. Konstruktorzy urządzeń analizowali, w jakich zastosowaniach mogą zastąpić lampy elektronowe, oraz czy dostępne tranzystory dałoby się wykorzystać w zupełnie nowych urządzeniach. Z upływem czasu pojawiały się nowe, szybsze i potężniejsze tranzystory, ale szybko okazało się, że nie można zrealizować tranzystorów uniwersalnych, „do wszystkiego”. Wprowadzano na rynek tranzystory optymalizowane i przeznaczone do konkretnych, ściśle określonych zastosowań. Do jakich aplikacji najlepsze będą tranzystory MOSFET, a do jakich tranzystory bipolarne? Jaką przewagę mają tyrystory, a jaką tranzystory IGBT. Kiedy warto zastosować tranzystory SiC i GaN oraz jak je wysterować? W tym wydaniu poświęcimy uwagę takim zagadnieniom.

Komparator w elektronice kojarzy się z układami analogowymi, tymczasem prezentujemy cyfrową wersję takiego komponentu. Cyfrowy komparator okienkowy to układ, który załącza wyjście, gdy napięcie wejściowe znajduje się w zadanym przedziale. Umożliwia bardzo dokładne ustawienie progów reakcji i podgląd parametrów na wyświetlaczu LED.

Dla miłośników Raspberry Pi Zero mamy interesujący moduł rozszerzający możliwości małego komputerka. Kieszonkowy Linux to płytka zawierająca kilka przydatnych układów peryferyjnych z magistralą I2C oraz konwerter USB-UART, ale zaprojektowana w taki sposób, że zamienia Rpi Zero w poręczny USB Stick.

Elektronika wymaga energii do działania, ale także wspomaga jej oszczędzanie, zwłaszcza teraz, gdy coraz powszechniejsze stają się źródła ekologicznej energii. Podstawą do oszczędzania energii elektrycznej jest jej monitorowanie. Jeśli na bieżąco wiemy, ile nasze gospodarstwo domowe pochłania energii, jesteśmy w stanie ukierunkować nasze starania w celu redukcji tej ilości. Do realizacji takiego celu przydatny będzie Miernik zużycia energii elektrycznej na bazie ESP8266 i Raspberry Pi, opisany w dziale Projektów SOFT.

W tym wydaniu znajdziecie wiele innych, równie ciekawych projektów oraz olbrzymią porcję wiedzy o przekaźnikach i pomiarach w energetyce. Poznacie kolejne zagadnienia dotyczące symulacji układów w LTSpice oraz dowiecie się jak podłączyć mikrofon do układu FPGA.

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów