Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Lipiec 2020
Lipiec 2020

Nie ma bardziej podstawowej metody sterowania przepływem energii elektrycznej niż łączenie i rozłączanie obwodów elektrycznych. U każdego dystrybutora elementów elektronicznych można znaleźć bardzo wiele łączników różnego rodzaju, a w szczególności przełączników i przycisków. Zawsze stanowią jedną z najliczniejszych kategorii. Tak ogromna ich ilość sprawia, że wybór odpowiedniego przełącznika czy przycisku do danego projektu nie jest łatwy. W tym numerze Elektroniki Praktycznej opisujemy rodzaje, parametry i zastosowania tych komponentów.

Lato to doskonały okres na jazdę rowerem, ale warto przy tym zadbać o bezpieczeństwo. Dlatego szczególnej uwadze polecam, niezwykle interesujący Projekt Soft - Inteligentna rękawiczka dla rowerzystów. Układ monitoruje gesty wykonywane przez rowerzystę i wykrywa takie, które służą zasygnalizowaniu zamiaru skrętu i wyświetla odpowiednią treść na panelu LED RGB. Słowo „inteligentna” w nazwie projektu znalazło się nieprzypadkowo. W systemie zastosowano techniki uczenia maszynowego – sztucznej inteligencji. To doskonały pretekst do lepszego poznania tej nowoczesnej techniki.

Urządzenia z kategorii Smart Home coraz częściej pojawiają się jako samodzielnie zaprojektowane i wykonane rozwiązania DIY. Opisujemy jedną z takich konstrukcji - Sterownik taśm LED RGBW zgodny z HomeKit. Jest to lektura, której nie można przegapić, ponieważ szczegółowy opis pokazuje jak zintegrować własny projekt z rozbudowanym systemem inteligentnego domu. I jest to kolejny przykład ogromnych możliwości modułu ESP0866.

W tym wydaniu EP znajdziecie, także wiele innych Projektów i Miniprojektów, takich jak, Elektroniczny barostatCyfrowy mikrofon wielokanałowy czy Emulator dla magistrali 1-Wire. Ponadto prezentujemy informacje o najnowszych podzespołach i modułach ułatwiających realizację skomplikowanych zadań. Opisujemy tematykę usług kontraktowych EMS, w odniesieniu do małych serii produkcyjnych i prototypów. Kontynuujemy tutorial o układach FPGA MAX10 oraz uczymy jak korzystać z Analog Discovery 2 i LTspice.

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów