Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600
Pobierz PDF Download icon
W poprzednim wydaniu Elektroniki Praktycznej można było przeczytać artykuł o odświeżonym modelu popularnego, przenośnego analizatora widma firmy Tektronix. Teraz przyjrzymy się dwóm zupełnie nowym modelom, których premiera miała miejsce wraz z pojawieniem się następcy RSA306. Są to analizatory pracujące w czasie rzeczywistym serii RSA500A, oraz RSA600A.

Pod wieloma względami specyfi kacja obydwu serii pokrywa się. Różnice natomiast pojawiają się w samej konstrukcji obudowy i układu zasilania, które to warunkują główny obszar zastosowania każdego z nich. W tabeli 1 umieszczono zestawienie najważniejszych parametrów analizatorów firmy Tektronix wykorzystujących port USB3.0.

Tabela 1. Porównanie podstawowych parametrów przenośnych analizatorów widma firmy Tektronix

RSA500 może być zasilany z adaptera sieciowego, który pełni także rolę ładowarki dla wbudowanego akumulatora. Istnieje przy tym możliwość jego łatwej wymiany. Obudowa kształtem podobna do tej z RSA306B, wykonana jest z tworzywa odpornego na uderzenia i wyposażona została w specjalne uchwyty do przymocowania naramiennego paska.

Cechy te sprawiają, że urządzenie jest przystosowane do pracy na baterii w otwartym terenie, w szerokim zakresie temperatury (-10 do +45°C). Producent deklaruje do 4 godzin czasu pracy na baterii. Dodatkowo, analizator został wyposażony w odbiornik GPS/GLONASS/Beidou. Podłączenie zewnętrznej anteny pozwala poprawić dokładność wewnętrznego oscylatora, a także wspomaga działanie funkcji mapping.

Dla analizatora jest dostępny szereg akcesoriów w postaci: kabli, adapterów, tłumików, anten, filtrów, oraz sond (również do pomiaru pola elektromagnetycznego w polu bliskim). Dla wersji z generatorem śledzącym (tracking generator) dostępne są zestawy kalibracyjne, oraz stabilne fazowo kable.

Firma Tektronix we współpracy z firmą Panasonic oferuje jako opcjonalne wyposażenie tablet klasy fully rugged. Może być on użytkowany na zewnątrz, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla pracowników terenowych. Jest on odporny na pył i wodę (klasa IP65), a także został przetestowany pod kątem zgodności z normą MIL-STD-8910G. Analizator oraz tablet można bezpiecznie przewozić w dedykowanej twardej walizce.

Kolejną nowością w ofercie Tektronix-a jest seria analizatorów RSA600A, przeznaczonych do pracy w laboratoriach. Podobnie jak w serii 500 dostępne są wersje z pasmem pracy od 9 kHz do 3 lub 7,5 GHz. Jako opcja również dostępny jest generator śledzący.

Model ten został zamknięty w solidnej metalowej obudowie i zasilany jest z gniazdka sieciowego. Na przednim panelu znajdziemy dwa złącza typu N (wejście sygnałowe, wyjście generatora); dwa złącza BNC (trigger i zewnętrzne źródło odniesienia); złącze SMA dla anteny GPS i interfejs USB3.0.

Fotografia 1. Przykładowe zastosowanie RSA500 przy poszukiwaniu interferencji. Na zdjęciu z opisywanym tabletem i anteną kierunkową

Wbudowany generator śledzący jest nowością w analizatorach widma firmy Tektronix. Jako uzupełnienie analizatora widma, służy do generowania sygnału o częstotliwości, ściśle związanej z przestrajaniem analizatora. Amplituda sygnału jest utrzymywana na stałym poziomie.

Podłączenie wyjścia generatora z wejściem analizatora spowodowałoby pojawienie się na ekranie poziomej linii. Po włączeniu badanego układu pomiędzy wyjście generatora i wejście analizatora można zbadać jego charakterystykę częstotliwościową, tzn. określić tłumienie poszczególnych składowych.

Jest to bardzo pomocne na prowadzenie pomiarów okablowania (tłumienność przewodów), badania charakterystyk filtrów, wzmacniaczy i tłumików, pomiary VSWR, a także lokalizowanie uszkodzeń toru kablowego (distance to fault).

Dodatkową zaletą niektórych urządzeń wyposażonych w interfejsy komunikacyjne np. USB, Ethernet jest dostępność API, dla jednego z języków programowania, czy też LabView. Tektronix dla swoich przenośnych analizatorów za darmo udostępnia API dla C/C++. Umożliwia to tworzenie własnych aplikacji pomiarowych, ściśle dopasowanych do wymagań. Ponadto daje możliwość automatyzacji testów.

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600, są kontynuacją nowej grupy przyrządów zapoczątkowanej przez RSA306. Jest to ciekawa alternatywa dla rozbudowanych stacjonarnych analizatorów widma, niewiele ustępująca im parametrami. Urządzenia pozbawione wyświetlacza, przycisków i pokręteł, czyli tego "namacalnego" interfejsu użytkownika okazują się znacznie tańsze.

Obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie tego rodzaju sprzętem wykorzystującym głównie port USB. Nie inaczej jest w przypadku opisywanych analizatorów firmy Tektronix. Idealnie wpisują się w rozwijający się obszar Internetu Rzeczy.

Dostępnych jest szereg modułów aplikacyjnych dla oprogramowania SignalVu-PC m.in. dla WiFi, Bluetooth (również w wersji LE). Na kanale Youtube firmy Tektronix można znaleźć sporą ilość materiałów pokazujących jak można dokonywać pomiarów urządzeń wyposażonych w interfejs WiFi, Bluetooth, czy wstępne testy EMI Pre-Compliance.

Mateusz Górny
Inżynier ds. Sprzedaży i Serwisu
Tespol Sp. z o.o

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów