Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600
Pobierz PDF Download icon
W poprzednim wydaniu Elektroniki Praktycznej można było przeczytać artykuł o odświeżonym modelu popularnego, przenośnego analizatora widma firmy Tektronix. Teraz przyjrzymy się dwóm zupełnie nowym modelom, których premiera miała miejsce wraz z pojawieniem się następcy RSA306. Są to analizatory pracujące w czasie rzeczywistym serii RSA500A, oraz RSA600A.

Pod wieloma względami specyfi kacja obydwu serii pokrywa się. Różnice natomiast pojawiają się w samej konstrukcji obudowy i układu zasilania, które to warunkują główny obszar zastosowania każdego z nich. W tabeli 1 umieszczono zestawienie najważniejszych parametrów analizatorów firmy Tektronix wykorzystujących port USB3.0.

Tabela 1. Porównanie podstawowych parametrów przenośnych analizatorów widma firmy Tektronix

RSA500 może być zasilany z adaptera sieciowego, który pełni także rolę ładowarki dla wbudowanego akumulatora. Istnieje przy tym możliwość jego łatwej wymiany. Obudowa kształtem podobna do tej z RSA306B, wykonana jest z tworzywa odpornego na uderzenia i wyposażona została w specjalne uchwyty do przymocowania naramiennego paska.

Cechy te sprawiają, że urządzenie jest przystosowane do pracy na baterii w otwartym terenie, w szerokim zakresie temperatury (-10 do +45°C). Producent deklaruje do 4 godzin czasu pracy na baterii. Dodatkowo, analizator został wyposażony w odbiornik GPS/GLONASS/Beidou. Podłączenie zewnętrznej anteny pozwala poprawić dokładność wewnętrznego oscylatora, a także wspomaga działanie funkcji mapping.

Dla analizatora jest dostępny szereg akcesoriów w postaci: kabli, adapterów, tłumików, anten, filtrów, oraz sond (również do pomiaru pola elektromagnetycznego w polu bliskim). Dla wersji z generatorem śledzącym (tracking generator) dostępne są zestawy kalibracyjne, oraz stabilne fazowo kable.

Firma Tektronix we współpracy z firmą Panasonic oferuje jako opcjonalne wyposażenie tablet klasy fully rugged. Może być on użytkowany na zewnątrz, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych, co stanowi doskonałe rozwiązanie dla pracowników terenowych. Jest on odporny na pył i wodę (klasa IP65), a także został przetestowany pod kątem zgodności z normą MIL-STD-8910G. Analizator oraz tablet można bezpiecznie przewozić w dedykowanej twardej walizce.

Kolejną nowością w ofercie Tektronix-a jest seria analizatorów RSA600A, przeznaczonych do pracy w laboratoriach. Podobnie jak w serii 500 dostępne są wersje z pasmem pracy od 9 kHz do 3 lub 7,5 GHz. Jako opcja również dostępny jest generator śledzący.

Model ten został zamknięty w solidnej metalowej obudowie i zasilany jest z gniazdka sieciowego. Na przednim panelu znajdziemy dwa złącza typu N (wejście sygnałowe, wyjście generatora); dwa złącza BNC (trigger i zewnętrzne źródło odniesienia); złącze SMA dla anteny GPS i interfejs USB3.0.

Fotografia 1. Przykładowe zastosowanie RSA500 przy poszukiwaniu interferencji. Na zdjęciu z opisywanym tabletem i anteną kierunkową

Wbudowany generator śledzący jest nowością w analizatorach widma firmy Tektronix. Jako uzupełnienie analizatora widma, służy do generowania sygnału o częstotliwości, ściśle związanej z przestrajaniem analizatora. Amplituda sygnału jest utrzymywana na stałym poziomie.

Podłączenie wyjścia generatora z wejściem analizatora spowodowałoby pojawienie się na ekranie poziomej linii. Po włączeniu badanego układu pomiędzy wyjście generatora i wejście analizatora można zbadać jego charakterystykę częstotliwościową, tzn. określić tłumienie poszczególnych składowych.

Jest to bardzo pomocne na prowadzenie pomiarów okablowania (tłumienność przewodów), badania charakterystyk filtrów, wzmacniaczy i tłumików, pomiary VSWR, a także lokalizowanie uszkodzeń toru kablowego (distance to fault).

Dodatkową zaletą niektórych urządzeń wyposażonych w interfejsy komunikacyjne np. USB, Ethernet jest dostępność API, dla jednego z języków programowania, czy też LabView. Tektronix dla swoich przenośnych analizatorów za darmo udostępnia API dla C/C++. Umożliwia to tworzenie własnych aplikacji pomiarowych, ściśle dopasowanych do wymagań. Ponadto daje możliwość automatyzacji testów.

Nowe analizatory serii RSA500 i RSA600, są kontynuacją nowej grupy przyrządów zapoczątkowanej przez RSA306. Jest to ciekawa alternatywa dla rozbudowanych stacjonarnych analizatorów widma, niewiele ustępująca im parametrami. Urządzenia pozbawione wyświetlacza, przycisków i pokręteł, czyli tego "namacalnego" interfejsu użytkownika okazują się znacznie tańsze.

Obecnie obserwuje się coraz większe zainteresowanie tego rodzaju sprzętem wykorzystującym głównie port USB. Nie inaczej jest w przypadku opisywanych analizatorów firmy Tektronix. Idealnie wpisują się w rozwijający się obszar Internetu Rzeczy.

Dostępnych jest szereg modułów aplikacyjnych dla oprogramowania SignalVu-PC m.in. dla WiFi, Bluetooth (również w wersji LE). Na kanale Youtube firmy Tektronix można znaleźć sporą ilość materiałów pokazujących jak można dokonywać pomiarów urządzeń wyposażonych w interfejs WiFi, Bluetooth, czy wstępne testy EMI Pre-Compliance.

Mateusz Górny
Inżynier ds. Sprzedaży i Serwisu
Tespol Sp. z o.o

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów