Nowości na rynku komputerów przemysłowych

Nowości na rynku komputerów przemysłowych
Pobierz PDF Download icon
Technexion to europejsko-tajwański producent komputerów przemysłowych. Jego siedziba mieści się na Tajwanie, ale cały zarząd składa się z Europejczyków. To interesujące połączenie pozwoliło przygotować ciekawą ofertę produktów, w której w ostatnim czasie pojawiło się wiele nowych modeli. Miały one premierę na targach Embedded World 2016 i są już dostępne w sprzedaży. W artykule opisujemy zaprezentowane nowości.

Firma Technexion powstała w 1999 roku, a więc istnieje już 17 lat. W tym okresie zdobyła liczne certyfikaty, potwierdzające wysoką jakość jej wyrobów - wśród nich znajdują się m.in. ISO9001 i ISO14001. Obecnie Technexion koncentruje się na czterech grupach produktów:

  • miniaturowych modułach komputerowych w formacie PICO,
  • uniwersalnych modułach SOM w formacie EDM,
  • komputerach przemysłowych typu BOX PC, oferowanych w ramach serii TEK,
  • przemysłowych komputerach panelowych, oferowanych w ramach serii TEP.

Wszystkie z nich opierają się na procesorach RISC z rdzeniami ARM Cortex.

Moduły PICO

Oferując komputery serii PICO, Technexion stara się umożliwić producentom tworzenie zaawansowanych, inteligentnych rozwiązań, o nietypowo małych rozmiarach. Duża moc obliczeniowa modułów procesorowych, zmieszczona w niedużej przestrzeni pozwala realizować aplikacje wpisujące się w trend Internetu Przedmiotów (IoT) - przenośne systemy czujnikowe oraz większe urządzenia stacjonarne.

Dostępność złącza zgodnego z coraz popularniejszym standardem wyprowadzeń komputera Intel Edison pozwala wykorzystać podzespoły i moduły zaprojektowane z myślą o tej platformie wraz z modułami SOM Technexiona. Dodatkowe gniazda rozszerzeń umożliwiają natomiast wyprowadzenie sygnałów potrzebnych do podłączenia wyświetlacza, nośników danych oraz innych interfejsów, takich jak np. CAN.

Wybór modułów serii PICO jest dosyć duży. Format obejmuje dwa rozmiary płytek procesorowych o różnej długości, ale tej samej szerokości: 25×36 mm i 40×36 mm, przy czym obecnie Technexion skoncentrował się na większych z nich, a więc wyposażonych w większą liczbę złączy wyprowadzeń. W tabeli 1. znalazły się parametry dostępnych modułów z rodziny PICO.

Do modułów PICO oferowana jest pełna dokumentacja oraz oprogramowanie wraz z kodami źródłowymi. Komputery współpracują z systemami operacyjnymi takimi jak Android, Linux, Yocto i Ubuntu. Oferowane zestawy deweloperskie oraz płytki bazowe ułatwiają rozpoczęcie prac i prototypowanie, a fakt że schematy płyt są również dostępne bezpłatnie ułatwia przejście z prototypu do gotowego produktu.

Tabela 1. Moduły procesorowe serii PICO firmy Technexion

Moduły EDM

Format EDM to otwarty standard, umożliwiający tworzenie modułów procesorowych z układami z rodziny x86 lub ARM, przy zachowaniu kompatybilności pod względem wyprowadzeń. Moduły EDM zawierają typowo procesor, pamięć RAM, pamięć Flash, układy zasilania, kontrolery sieci ethernetowej i bezprzewodowej oraz układy graficzne.

W przypadku modułów firmy Technexion dodatkowo zapewniono długą dostępność produktów, ze względu na wykorzystanie jedynie tych podzespołów, które zgodnie z planami producentów, mają być wytwarzane przez bardzo długie okresy.

Moduły EDM są dostępne z dwoma rodzajami złączy: EDM Type 1 i EDM Type 2, różniącymi się częścią sygnałów. Ponadto produkowane są w trzech formatach: Compact, Standard i Extended. W ofercie firmy Technexion znajduje się 8 modułów EDM. Zostały one opisane w tabeli 2.

Tabela 2. Moduły EDM firmy Technexion

Komputery TEK

Zupełnie nową rodziną produktów Technexiona są komputery typu BOX PC serii TEK. Wszystkie z nich to konstrukcje bezwentylatorowe, zamknięte w odpornej na trudne warunki środowiskowe obudowie, wykonanej z aluminium.

Zostały zaprojektowane tak, by wyeliminować z nich konieczność używania kabli - wszystkie porty wyprowadzane są bezpośrednio z płyty głównej lub z kart rozszerzeń, przy czym te ostatnie również montowane są bezpośrednio w gniazdach na płycie komputera. Dzięki interfejsom takim jak Mini PCIe, gnieździe kart SIM lub złączu M.2 można je łatwo rozbudowywać o funkcje

komunikacji bezprzewodowej. Korzystna jest też możliwość wykorzystania interfejsów SPI, I²C i linii GPIO. Celem ułatwienia instalacji sprzętu w różnych warunkach, producent dopuścił możliwość zasilania napięciem 12 V, 24 V lub 10...30 V, a nawet obsługę protokołu Power Over Ethernet.

Zestaw dodatkowych modułów rozszerzeń obejmuje właśnie m.in. karty zasilania z portami ethernetowymi oraz karty izolowanych galwanicznie portów szeregowych, takich jak RS232, RS232/422/485, CAN i GPIO.

Dostępne komputery serii TEK zostały zebrane w tabeli 3.

Tabela 3. Komputery TEK firmy Technexion

Panele TEP

W oparciu o płyty komputerów serii TEK firma Technexion opracowała 6 modeli komputerów panelowych serii TEP. Wszystkie z nich są wyposażone w wyświetlacze LCD z pojemnościowym ekranem dotykowym. Dostępne wielkości to 7" z rozdzielczością 1024×600, 10,1" z rozdzielczością 1280×800 pikseli i 15,6" z 1366×768 pikselami.

Jasność najmniejszych z nich to 500 cd/m², pośrednich to 350 cd/m², a największych - 300 cd/m². Dla każdej z wielkości przygotowano po dwa modele, różniące się przede wszystkim procesorami, obsługiwaną ilością pamięci i kontrolerem Ethernetu.

Komputery panelowe można rozszerzać z użyciem modułów takich, jak w przypadku produktów serii TEK. Sprzęt obsługuje systemy Android, Linux, Yocto, Ubuntu i Windows, w zależności od zastosowanego procesora i kontrolerów. Warto dodać, że ekrany od frontu cechuje stopień ochronności na poziomie IP65, a ramka wyświetlacza jest wykonana ze szczotkowanego aluminium, którego kolor można dopasować do potrzeb aplikacji.

Komputery TEP polecane są do realizacji interfejsów HMI.

Podsumowanie

Produkty firmy Technexion zostały zaprojektowane tak, by spełnić te potrzeby inżynierów, o których inni producenci często zapominają. Mowa o takich aspektach jak dostępność projektów płyt bazowych (do pobrania nawet bez rejestracji na stronie internetowej), otwarte kody źródłowe i modułowa konstrukcja, umożliwiająca integrowanie podzespołów innych dostawców.

Ponadto Technexion wspiera klientów w trakcie prac projektowych, a długoletnie doświadczenie firmy pozwala dzielić się inżynierom Technexiona wartościowymi radami. W Polsce dystrybutorem firmy jest Unisystem.

Marcin Karbowniczek, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów