Nowości z firmy Phoenix Contact

Nowości z firmy Phoenix Contact
Pobierz PDF Download icon
Firma Phoenix Contact jest bardzo dobrze znana automatykom i integratorom systemów przemysłowych. Oferowane przez nią produkty są funkcjonalne i o bardzo dobrej jakości. Na początku tego roku firma poinformowała o nowościach wprowadzonych do programu produkcji.

Wśród wspomnianych we wstępie nowości znajdują się złącza, obudowy, komputery przemysłowe i aplikacja ułatwiająca konfigurowanie oraz umożliwiająca wizualizację obudów. Dokonajmy krótkiego przeglądu wspomnianych produktów.

Złącza przemysłowe Heavycon

Fotografia 1. Seria złącz Heavycon Complete

Seria złącz Heavycon Complete z oferty firmy Phoenix Contact zapewnia doskonałą szczelność połączenia, aż do stopnia ochrony IP69K. Dzięki połączeniu odpowiedniej obudowy (do wyboru są aż trzy serie) oraz odpowiedniej wkładki stykowej, bardzo łatwo jest uzyskać właściwe połączenie wtykowe w aplikacji.

Seria standardowa, wykonana z wytrzymałego metalu, obejmuje szeroki zakres typów obudów złącz - z dowolnym wyprowadzeniem przewodu oraz różnymi sposobami ryglowania (fotografia 1).

Wygodne w użyciu złącze typu Heavycon EVO, wykonane z tworzywa sztucznego, z bagnetowym mocowaniem elementu dławiącego, pozwala nie tylko na dowolny wybór sposobu wyprowadzenia kabla na ostatnim etapie montażu, ale także przyczynia się do ograniczenia wielkości utrzymywanego magazynu części oraz kosztów magazynowych nawet o 70%.

Obudowy serii Heavycon Advance z bezpośrednim ryglowaniem śrubami do powierzchni urządzenia/szafy ograniczają koszty dzięki zrezygnowaniu z obudowy gniazda, a także gwarantują wysoką szczelność jak i wytrzymałość.

Poszczególne komponenty mogą być dobierane indywidualnie, elastycznie modyfikowane, rozszerzane lub wymieniane. Obudowy Standardowe złącza Heavycon (z metalu) oraz EVO (z tworzywa) są kompatybilne z powszechnie stosowanym systemem przemysłowym.

Fotografia 2. Przykręcane obudowy gniazd dla wkładek SMD i THR

Obudowa Heavycon jest "EMC-ready" dzięki zastosowanym uszczelkom przewodzącym. Wystarczy zastosować wraz z nimi dławnice z przyłączem ekranu i w szybki sposób uzyskać połączenie zabezpieczone przed zakłóceniami elektromagnetycznymi. Wszystkie obudowy złącz pasują do standardowych wycięć panelowych.

Przykręcane obudowy gniazd dla wkładek SMD i THR

Producent rozszerzył linię obudów gniazd M12 dodając do niej elementy montowane od strony wnętrza urządzenia i mocowane za pomocą nakrętki zewnętrznej (fotografia 2). System dwuczęściowych złącz M8 i M12 łączy łatwość automatycznego montażu/lutowania wkładki stykowej oraz pewność mechanicznego połączenia wtyku ryglowanego w obudowie gniazda.

Nowe, przykręcane obudowy pozwalają na zastosowanie na jednej płytce różnych typów wkładek (montaż przewlekany z lutowaniem rozpływowym, tradycyjne lutowanie na fali, montaż powierzchniowy) przy zachowaniu identycznego odstępu od frontu urządzenia.

Ułatwione w ten sposób zostają wszelkie modyfikacje gotowego urządzenia bez konieczności drastycznych zmian w projekcie. Szeroki zakres typów wkładek pozwala na zaspokojenie większości potrzeb konstrukcyjnych a stabilne mocowanie obudowy gniazda na urządzeniu gwarantuje szczelność oraz wysoką wytrzymałość mechaniczną.

Wariant M8 dostępny jest ze standardowym gwintem, natomiast wariant M12 dodatkowo z gwintem M12 Speedcon pozwalającym na ekspresowe (zaledwie pół obrotu części moletowanego wtyku) ryglowanie połączenia.

Phoenix Contact Sp. z o.o.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów