Elektronika Praktyczna
Tematem wydania październikowego są mikrokontrolery z rdzeniami 8- i 16-bitowym. Ze względu na znaczną objętość przeglądu, w tej EP udało się nam zaprezentować część przeglądu oferty, kolejną opublikujemy za miesiąc. Niemniej jednak już z tego artykuły wynika, że chociaż liczba dostępnych mikrokontrolerów z rdzeniem 8-bitowym zmniejszyła się, to nadal są one dostępne, rozwijane i mają się całkiem dobrze. Jeszcze większa jest oferta mikrokontrolerów 16-bitowych, które też mają swoja niszę i zastosowania. Okazuje się, że unifikacja narzędzi i metod zapoczątkowana przez wprowadzenie do wyrobów wielu producentów rdzenia ARM nie przebiega tak szybko, jak mogłoby się wydawać.
Wśród artykułów zamieszczonych w rubryce „Notatnik konstruktora” można znaleźć interesujący tekst Jarka Dolińskiego nt. tego, co i jak naprawdę mierzy miernik. Miernictwo jest niekoronowanym królem elektroniki. Dobór właściwej metody pomiarowej jest kluczowym dla wielu urządzeń i ma szczególne znaczenie, jeśli mamy do czynienia z prądem lub napięciem zmiennym o dużej częstotliwości. W artykule naszego redakcyjnego kolegi można znaleźć informacje na temat tego, jak uniknąć typowo popełnianych błędów, powstałych nie tylko na skutek wyboru niewłaściwej metody pomiarowej, ale również niezrozumienia tego, co naprawdę wskazuje miernik, również cyfrowy lub wbudowany w oscyloskop.
Oczywiście w EP nie brakuje również wielu innych interesujących artykułów, zarówno opisujących projekty urządzeń, jak nowoczesne podzespoły. Zachęcam do lektury!