Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Mikrokomputery z rodziny C-Control

Mikrokomputery z rodziny C-Control
Pobierz PDF Download icon
Na długo przed tym, zanim pojawiło się na rynku RaspberryPi, firma Conrad wprowadziła do oferty mikrokomputery pod wspólną marką C-Control. Oferta obejmuje szereg komponentów, począwszy od płytek mikrokontrolerowych o różnych możliwościach, a skończywszy na płytach bazowych, elementach wykonawczych, obudowach i urządzeniach przypominających sterowniki PLC. Zgodnie z informacją podawaną na stronie internetowej, są to moduły przeznaczone dla przemysłu, ale moim zdaniem przydadzą się również do realizowania mniej skomplikowanych zadań, np. związanych z automatyką domową.

Fotografia 1. Jedna z płytek oferowanych w ramach urządzeń C-Control - M-Unit 2.0

Konstruktorzy wykonujący układy sterowane przez mikrokontroler wiedzą, że jeśli nie ma jakichś szczególnych powodów, to zwykle przyzwyczajenie i/lub posiadane narzędzia podpowiadają im, który mikrokontroler wybrać do aplikacji. Jeśli są budowane urządzeniach o podobnych wymaganiach odnośnie do mocy obliczeniowej, to często wręcz jest stosowany mikrokontroler jednego typu.

W otoczeniu mikrokontrolera zostanie też zamontowany rezonator kwarcowy oraz stabilizator napięcia - w ten sposób powstaje pewna baza, która jest na wszystkich płytkach prawie taka sama. I wtedy pojawia się myśl, aby skonstruować płytkę z "bazą", która byłaby umieszczana w specjalnym gnieździe na różnych wariantach płytek, zmienianych zależnie od urządzenia. Ma to liczne swoje zalety. Wśród nich można wymienić:

 • Przetestowaną, sprawdzoną również w innych aplikacjach "bazę" i jeśli coś jest nie tak, to najczęściej będzie wina oprogramowania lub układów wykonawczych dołączanych do płytki sterującej.
 • Ułatwiony serwis i uruchomienie urządzenia. W gnieździe płytki z mikrokontrolerem można umieścić tester i sprawdzić działanie modułów peryferyjnych.
 • Czasami można też w ten sposób obniżyć cenę urządzenia, ponieważ obwody wykonawcze zwykle można zamontować na płytce jednostronnej, a dwustronna jest tylko niewielka płytka z mikrokontrolerem.
 • Łatwy upgrade systemu, jeśli będzie potrzebna większa moc obliczeniowa. Można po prostu zamienić płytkę na inną, z mocniejszym mikrokontrolerem, zachowując jedynie kompatybilność pod względem wyprowadzeń.

Na zbliżony pomysł wpadła firma Conrad oferując swoje moduły C-Control z tą różnicą, że w ramach oferty produktowej są dostępne nie tylko płytki bazowe oraz płytki z mikrokontrolerami sterującymi, ale również urządzenia zbliżone funkcjonalnie do sterowników PLC i inne komponenty, takie jak płytki prototypowe, obudowy, akcesoria.

Przykładową płytkę z mikrokontrolerem C-Control M-Unit 2.0 pokazano na fotografii 1. Jej sercem jest mikrokontroler MC68HCS908 firmy Freescale. Użytkownik płytki ma dyspozycji:

 • 16 linii I/O, z których dwie mogą być używane jako magistrala interfejsu I²C, a dwie jako wyjścia generatora przebiegu PWM.
 • 8 wejść analogowych, które - po zmianie tryby pracy - mogą być używane jako linie cyfrowe (8×8-bit A/C, 0...5 V, napięcie referencyjne - wewnętrzne lub zewnętrzne).
 • Port BEEP - dwa wejścia dla przebiegów prostokątnych (np. dla funkcji detektora DCF - FREQ1 lub miernika częstotliwości do 30 kHz - FREQ2), które mogą też pracować jako wejścia licznika zdarzeń.
 • Wejścia przerwań zewnętrznych i/lub obsługa przerwania Timera generowanego z interwałem 20 ms.
 • Interfejs szeregowy UART o prędkości do 384 kbit/s (poziom napięcia CMOS/TTL).
 • Wbudowany stabilizator napięcia o maksymalnym napięciu wejściowym 12 VDC.
 • Możliwość programowania płytki w aplikacji, bez wyjmowania z podstawki.

Wszystkie mikrokontrolery C-Control są programowane z użyciem języków C-Control Basic i nowszego Basic++, które są dostarczane nieodpłatnie wraz z dokumentacją na płycie CD dołączonej do programatora i płytki eksperymentalnej.

Fotografia 2. Programator/konwerter poziomów RS232 na TTL

Programator (fotografia 2) to zwykły konwerter poziomów zawierający MAX232 lub jego odpowiednik. Płytka mikrokontrolerowa jest programowana za pomocą RS232 i jest to pewien mankament rozwiązania, ponieważ współczesne komputery są pozbawione tego portu i trzeba stosować przejściówkę. Zapewne z czasem firma Conrad uzupełni ofertę o adapter USB/UART. Z drugiej strony, złącze programujące jest typowe (IDC6), a dla płytki jest dostępna pełna dokumentacja, więc można posłużyć się dowolnym adapterem dostępnym w handlu.

Istotną cechą zestawów C-Control jest fakt, że są one programowane w specjalnie utworzonym dla nich kompilatorze Basic++, którego opanowanie nie powinno nastręczać problemów nawet początkującym. Kompilator Basica++ ma obszerne biblioteki funkcji, które pozwalają na szybkie tworzenie oprogramowania, nawet bez wiedzy na temat zasad funkcjonowania urządzeń współpracujących z mikrokontrolerem, np. tekstowego wyświetlacza LCD.

Oprócz podstawowych funkcji związanych z obsługą modułów funkcjonalnych mikrokontrolera i dołączonych urządzeń, kompilator umożliwia również importowanie programów i funkcji z bibliotek oraz tworzenie własnych, do wielkokrotnego użycia w aplikacjach. Zaawansowanym użytkownikom pozwala również na wykorzystanie przerwań, obsługę DTMF oraz pełne użycie zasobów drzemiących w mikrokontrolerze. W nauce pomogą liczne przykłady programów umieszczone na płycie CD.

Jacek Bogusz, EP

Artykuł ukazał się w
Październik 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów