Minimoduł STK_SAMD20E

Minimoduł STK_SAMD20E
Pobierz PDF Download icon
Moduł z najnowszym mikrokontrolerem Atmela z rodziny SAMD20 może być ciekawą, 32-bitową alternatywą dla popularnych AVR-ów ATmega328. Nasz miniprojekt ułatwia użycie SAMD20 we własnym urządzeniu.

Rodzina SAMD20 składa się z kilkunastu typów układów o zróżnicowanej liczbie wyprowadzeń i pojemności pamięci Flash czy RAM. W module zastosowano jeden z najmniejszych kontrolerów SAMD20E w obudowie TQFP32. W zależności od wymagań aplikacji można wlutować procesor SAMD20E14A lub SAMD20E18A o pamięci programu/danych 16 kB/2 kB i odpowiednio 256 kB/32 kB, bez wykonywania zmian na płytce.

Rysunek 1. Schemat ideowy modułu z SAMD20

Rysunek 2. Schemat montażowy modułu z SAMD20

Schemat ideowy minimodułu pokazano na rysunku 1.

Rysunek 3. Prawidłowo zainstalowany moduł SAMD20E

Moduł z założenia jest nieskomplikowany oraz tani, a przez to pozbawiony peryferiów. Na płytce mieszczą się jedynie elementy niezbędne dla poprawnego funkcjonowania mikrokontrolera U1, natomiast układy peryferyjne z założenia są montowane w aplikacji docelowej.

W skrajnym przypadku na płytce minimodułu mogą być zamontowane jedynie mikrokontroler U1, kondensatory filtrujące zasilanie C3, C4, C9 i C10, filtr napięcia dla toru przetwornika A/C (dławik L1, pojemności C7 i C8), złącze programowanie JTAG3 i dioda PWR sygnalizująca obecność zasilania.

Moduł może być uzupełniony o stabilizator LDO 3,3 V (U2) oraz dwa dodatkowe rezonatory kwarcowe: jeden dla układu taktowania procesora XT, drugi dla zegara czasu rzeczywistego XT1. Należy tylko pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu mikrokontrolera. Programowanie SAMD20 odbywa się za pomocą programatora JTAG3 w trybie SWD.

Moduł zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Rozstaw złącz umożliwia montaż modułu na płytkach prototypowych lub stykowych o rastrze 100 mils. Poprawnie zmontowany moduł gotowy jest do pracy i po prawidłowym wykryciu przez AVR Studio (rysunek 3; programator np. JTAG3, tryb SWD) możliwe jest jego oprogramowanie.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
październik 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów