Minimoduł STK_SAMD20E

Minimoduł STK_SAMD20E
Pobierz PDF Download icon
Moduł z najnowszym mikrokontrolerem Atmela z rodziny SAMD20 może być ciekawą, 32-bitową alternatywą dla popularnych AVR-ów ATmega328. Nasz miniprojekt ułatwia użycie SAMD20 we własnym urządzeniu.

Rodzina SAMD20 składa się z kilkunastu typów układów o zróżnicowanej liczbie wyprowadzeń i pojemności pamięci Flash czy RAM. W module zastosowano jeden z najmniejszych kontrolerów SAMD20E w obudowie TQFP32. W zależności od wymagań aplikacji można wlutować procesor SAMD20E14A lub SAMD20E18A o pamięci programu/danych 16 kB/2 kB i odpowiednio 256 kB/32 kB, bez wykonywania zmian na płytce.

Rysunek 1. Schemat ideowy modułu z SAMD20

Rysunek 2. Schemat montażowy modułu z SAMD20

Schemat ideowy minimodułu pokazano na rysunku 1.

Rysunek 3. Prawidłowo zainstalowany moduł SAMD20E

Moduł z założenia jest nieskomplikowany oraz tani, a przez to pozbawiony peryferiów. Na płytce mieszczą się jedynie elementy niezbędne dla poprawnego funkcjonowania mikrokontrolera U1, natomiast układy peryferyjne z założenia są montowane w aplikacji docelowej.

W skrajnym przypadku na płytce minimodułu mogą być zamontowane jedynie mikrokontroler U1, kondensatory filtrujące zasilanie C3, C4, C9 i C10, filtr napięcia dla toru przetwornika A/C (dławik L1, pojemności C7 i C8), złącze programowanie JTAG3 i dioda PWR sygnalizująca obecność zasilania.

Moduł może być uzupełniony o stabilizator LDO 3,3 V (U2) oraz dwa dodatkowe rezonatory kwarcowe: jeden dla układu taktowania procesora XT, drugi dla zegara czasu rzeczywistego XT1. Należy tylko pamiętać o odpowiednim skonfigurowaniu mikrokontrolera. Programowanie SAMD20 odbywa się za pomocą programatora JTAG3 w trybie SWD.

Moduł zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej, której schemat montażowy pokazano na rysunku 2. Rozstaw złącz umożliwia montaż modułu na płytkach prototypowych lub stykowych o rastrze 100 mils. Poprawnie zmontowany moduł gotowy jest do pracy i po prawidłowym wykryciu przez AVR Studio (rysunek 3; programator np. JTAG3, tryb SWD) możliwe jest jego oprogramowanie.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Październik 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów