Schemat ideowy zegara pokazano na rysunku 1. Układ powinien być zasilany napięciem stałym o wartości 7...12 V doprowadzonym do złącza VCC. Dioda D1 stanowi zabezpieczenie przed niewłaściwą polaryzacją napięcia wejściowego, natomiast kondensatory C3...C8 pełnią rolę filtra zasilania. Napięcie zasilające jest podawane na stabilizator U1 typu 7805. Pracą zegara steruje mikrokontroler Atmega8, a jako zegar czasu rzeczywistego zastosowano układ scalony typu PCF8583. Komunikacja z układem odbywa się za pośrednictwem interfejsu I²C.
W urządzeniu zastosowano wyświetlacze ze wspólną anodą. Anody wyświetlaczy oraz anody diod LED są zasilane poprzez tranzystory T1...T6, natomiast katody bezpośrednio z portu mikrokontrolera poprzez rezystory ograniczające R4...R11.
Jako element sygnalizacyjny budzika zastosowano sygnalizator piezoakustyczny z generatorem sterowany za pomocą tranzystora T5. Równolegle z sygnalizatorem PIEZO wyprowadzono złącze OUT, dzięki któremu jest możliwe dołączenie do budzika układu wykonawczego w postaci przekaźnika, co pozwala np. na załączanie przez budzik dowolnego urządzenia elektrycznego, np. systemu audio.
Wykaz elementówRezystory: Kondensatory: Półprzewodniki: Inne: |
Montaż i użytkowanie
Schemat montażowy zegara pokazano na rysunku 2. Składa się on z dwóch płytek drukowanych. Montaż jest typowy i nie powinien przysporzyć problemów. Po zmontowaniu należy połączyć płytki za pomocą listwy szpilek goldpin.
Obsługa zegara odbywa się za pomocą dwóch przycisków: S1 i S2. Po wciśnięciu S1 zostaje uruchomione menu zegara time, za pomocą którego ustawiamy aktualną godzinę. Kolejne, krótkie wciśnięcie przycisku S1 uruchamia menu alarmu "alarm", w którym ustawiamy godzinę załączenia budzika. Wybór zatwierdzamy za pomocą S2.
Po zatwierdzeniu wyboru na wyświetlaczu zacznie migać pierwsza cyfra. Wtedy można ustawić dziesiątki godzin za pomocą S2. Kolejne naciśnięcie S1 spowoduje miganie drugiej cyfry i za pomocą S2 można ustawić jednostki godzin. Kolejne dwa naciśnięcia S1 pozwolą ustawić minuty. W czasie ustawiania godzin i minut jest ustawiana zawsze tylko jedna cyfra. Kolejne, piąte naciśnięcie spowoduje powrót do normalnej pracy zegara (załączenie odmierzania czasu). Również dłuższa chwila bezczynności zakończy procedurę ustawiania.
Podczas pracy zegara dłuższe wciśnięcie S2 umożliwia włączenie/wyłączenie budzika. W momencie aktywacji budzika, na kilka sekund zostanie wyświetlona godzina jego uruchomienia. Stan budzika sygnalizuje kropka umieszczona przy cyfrze jedności minut. Jeśli budzik jest włączony, to dioda świeci.
Po uruchomieniu alarmu krótkie naciśnięcie dowolnego klawisza wyłącza go na czas około 5 minut (funkcja drzemki). Fakt ten jest sygnalizowany miganiem kropki przy cyfrze jedności minut. Po upływie 5-minutowej drzemki alarm zostanie uruchomiony ponownie. Wyłączenie alarmu i drzemki następuje po dłuższym wciśnięciu S2 lub po blisko półtoraminutowej bezczynności.
EB