Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Czerwiec 2021
Czerwiec 2021

Z wypowiedzi praktyków, jakie docierają do naszej redakcji, oraz z rozmów z przedstawicielami firm z branży elektronicznej, jasno wynika, że sztuczna inteligencja staje się coraz powszechniej implementowanym rozwiązaniem. Nie oznacza to, że wszyscy przestawili się na tworzenie aplikacji sztucznej inteligencji i że inne projekty nie mają już racji bytu. Raczej chodzi o to, że w bardzo dużej części projektów, a szczególnie tych bardziej złożonych i najbardziej obiecujących, uwzględnienie AI jest korzystne i opłacalne. Co więcej, zapoznanie się z algorytmami AI otwiera umysł na nowe pomysły, które mogą poprowadzić do stworzenia zupełnie nowej klasy rozwiązań i niezwykle innowacyjnych urządzeń. O ile do zbudowania uniwersalnej sztucznej inteligencji jest nam jeszcze daleko, to obecne możliwości budowania inteligencji specjalizowanej pozwalają opracowywać ciekawe aplikacje oraz modernizować dotychczasowe konstrukcje, wprowadzając do nich wyjątkowo innowacyjne funkcje.

Temu nowemu trendowi coraz wyraźniej towarzyszy obawa o brak kadr z odpowiednimi umiejętnościami, aby sztuczną inteligencję wdrażać. Temat nie jest łatwy, ale na pewno warto się nim zainteresować, gdyż będą to umiejętności niezwykle przydatne już w niedalekiej przyszłości. Dlatego w czerwcowym wydaniu EP nakreślamy podstawowe zagadnienia związane z tą technologią oraz prezentujemy projekt, który z niej korzysta – Wykrywacz maseczki.

Wśród projektów znajdziemy dwa interesujące opracowania związane z techniką cyfrowego przetwarzania sygnałów. Są to: Moduł DSP Audio do Raspberry Pi, oraz Spectra – analizator widma sygnału audio. Oba realizują skomplikowane funkcje, ale dzięki dokładnemu opisowi działania i konfigurowania stanowią doskonałą bazę dla własnych prób i nowych aplikacji.

Jak zawsze, mamy też ogromną porcję wiedzy w postaci tutoriali i kursów. Jedne z nich dobiegają końca jak cykl uczący posługiwania się symulatorem obwodów LTSpice, czy cykl prezentujący użycie biblioteki graficznej TouchGFX. Kolejne właśnie się zaczynają jak cykl programowania aplikacji działających z użyciem Bluetooth, uzupełniony projektem interfejsu mobilnego do amplitunera, czy opracowanie dotyczące metod pomiaru prądu w systemach wbudowanych.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów