Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Maj 2021
Maj 2021

Niejednemu elektronikowi normy branżowe kojarzą się wyłącznie negatywnie. Wielostronicowe, dość „suche" w swojej formie dokumenty wydają się przykrym obowiązkiem i źródłem dodatkowych, zdawałoby się niepotrzebnych, kosztów. Tymczasem doświadczeni producenci i projektanci doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że opracowania (zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych) komitetów normalizacyjnych są w istocie... niemałą pomocą dla osób zaangażowanych merytorycznie w tworzenie produktu. Na temat norm, dyrektyw i procesu wprowadzania produktu – urządzenia elektronicznego, na rynek przygotowaliśmy dwa solidne artykuły, które w przystępny dla elektroników sposób objaśniają kluczowe zagadnienia.

Mikrokontrolery ATmega i ATtiny przechodzą ogromną przemianę za sprawą firmy Microchip – intensywnie poszerzane są ich możliwości i dostępne stają się coraz to nowe modele. To całe pozytywne zamieszanie wymaga jednak gruntownych zmian. Jedną z nich było wprowadzenie zupełnie nowego interfejsu programowania i debugowania pod postacią UPDI. W tym wydaniu prezentujemy programator, który obsługuje większość nowych układów AVR wyposażonych w interfejs UPDI z pomocą programu AVRdude.

W czasach e-spotkań wielu z nas przekonało się, jak istotnym aspektem jest jakość dźwięku rozmówcy. Prezentujemy niewielki stereofoniczny mikrofon z całkowicie cyfrowym torem przetwarzania sygnału, który doskonale sprawdzi się podczas webinariów, gdzie często jakość dźwięku mocno odstaje od jakości obrazu. W module zastosowano cyfrowe mikrofony PDM typu MP34DT05 oraz procesor ADAU1772, umożliwiające realizację kompleksowego toru audio z obróbką DSP.

W majowym wydaniu znajdziecie, także wiele innych, ciekawych projektów, jak np. przełącznik o regulowanej sile zadziałania, czy płytka bazowa dla Raspberry Pi Pico. Nie zabrakło, także solidnej porcji wiedzy, np. kontynuacja kursu o TouchGFX, krótki tutorial o interfejsach REST-owych w systemach wbudowanych czy dokładna analiza FFT przy użyciu LTSpice i Analog Discowery2.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów