Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Lipiec 2021
Lipiec 2021

Interfejsy człowiek-maszyna stają się coraz bardziej zaawansowane. Szeroki zakres zastosowań dla tych systemów sprawia, że często muszą spełniać różne dodatkowe wymagania. Cechą, która w ostatnim czasie staje się bardzo istotna, ale jest też niezwykle trudna do osiągnięcia, jest łatwa i intuicyjna obsługa dla użytkownika końcowego. Jednym z ważniejszych rozwiązań opracowanych w tym celu jest dodawanie sprzężenia haptycznego do obsługiwanych urządzeń. Związane z tym dodatkowe odczucia mogą mieć różną częstotliwość, czy intensywność i dzięki temu możemy łatwo określić relacje pomiędzy naszym działaniem a uzyskanym efektem. W rezultacie nawet skomplikowany system staje się łatwy i intuicyjny w obsłudze. Rozbudowanie interfejsu użytkownika o sprzężenie haptyczne ułatwia jego obsługę i nadaje mu zupełnie nowej funkcjonalności. Sposoby realizacji takich systemów opisaliśmy w dziale Wybór Konstruktora tego wydania EP.

Wśród projektów znajdziemy dwa interesujące rozszerzenia dla komputerków rodziny Raspberry Pi. Pierwszy projekt to zasilacz PoE, który jest zgodny ze standardem IEE802.3af i pozwala uprość okablowanie docelowej aplikacji, eliminując dodatkowy zasilacz. Warto zapoznać się z tym opracowaniem, ponieważ opisuje podstawy funkcjonowania standardu PoE. Drugi projekt pozwala zamienić miniaturowy komputerek NanoPi w odtwarzacz plików lub radia internetowego. Konstrukcja oferuje spore możliwości, a dodatkowo nie jest skomplikowana, ponieważ cały ciężar funkcjonalności urządzenia spoczywa na oprogramowaniu.

Szczególnej uwadze polecam projekt Automatu MP3. Został on opracowany od podstaw zarówno od strony sprzętowej, jak i programowej. Zaimplementowano w nim obsługę pamięci typu pendrive oraz zastosowano sprzętowy kodek audio typu VS1003. Konstrukcja ta doskonale sprawdzi się jako samodzielne urządzenie lub jako element większego systemu i będzie dobrym wzorem do opracowania kolejnych projektów.

Jak zawsze, mamy też ogromną porcję wiedzy w postaci tutoriali i kursów. Głównym tematem tego wydania jest interfejs Bluetooth, dlatego zaprezentowaliśmy moduły pozwalające na łatwą implementację tego standardu, oraz ciekawe projekty wykorzystujące możliwości „niebieskiego" interfejsu. Natomiast jeśli chcecie się dowiedzieć, dlaczego różnego rodzaju smart-opaski świecą na zielono, to polecam lekturę kolejnej części cyklu praktycznych aplikacji scalonych układów AFE.

Zapraszam do lektury
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów