Prezentowany układ powstał w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na takie proste zasilacze. Moduł może być wbudowany w urządzenie, jako pełnowartościowy zasilacz dla innych modułów. Jest niezastąpiony podczas uruchamiania i testowania układów elektronicznych. Elementy potrzebne do budowy opisywanego modułu są popularne, a więc łatwo dostępne.
Schemat ideowy miniaturowego zasilacza pokazano na rysunku 1. Jego budowa jest oparta o standardową aplikację liniowego stabilizatora z serii LM78xx. Napięcie stałe ze źródła zasilania jest doprowadzone przez złącze „WEJŚCIE”, filtrowane przez C1, C3 i stabilizowane za pomocą US1. Filtr pojemnościowy przed stabilizatorem został dobrany z ogólnie przyjętymi zasadami, które mówią, że na każdy 1 A prądu obciążenia należy zastosować kondensator o pojemności co najmniej 1000 mF.
Przy małym napięciu wyjściowym, dużym wejściowym i dużym prądzie obciążenia w strukturze układu US1 wydziela się znaczna moc, która musi być rozpraszana przez radiator. Dlatego prezentowany moduł można obciążać prądem do 700 mA i jest to związane głównie z wielkością użytego radiatora. Jako wskaźnik napięcia wyjściowego zastosowano diodę LED (LD1). Wartość rezystora ograniczającego jej prąd należy dobrać w zależności od wybranego typu stabilizatora. Typowe rezystancje R1 podano w tabeli 1. Dioda prostownicza D1 na wejściu zabezpiecza zasilacz przed napięciem o odwrotnej polaryzacji.
Schemat montażowy zasilacza pokazano na rysunku 2. Całość zmontowano na jednostronnej płytce drukowanej o wymiarach 31 mm×89 mm. Stabilizator należy zamontować jako ostatni, wcześniej przykręcając go do radiatora wraz z płytką. W zasilaczu można zastosować dowolny stabilizator z rodziny 78XX w obudowie TO-220. Bez radiatora zasilacz można obciążyć prądem do 200 mA, a z takim jak pokazany na fotografii tytułowej – do 700 mA.
Mavin
mavin@op.pl