Elektronika Praktyczna
Wszystkie współczesne urządzenia są projektowane przy znacznym wsparciu komputerów, a zasadniczą częścią tego procesu jest projektowanie płytek drukowanych PCB. Dostępnych jest wiele pakietów EDA, czyli narzędzi programowych do komputerowego wspierania i automatyzacji projektowania elektroniki. Czym różnią się oferowane narzędzia i jak wybrać optymalne dla naszych potrzeb rozwiązanie? W tym wydaniu EP zaprezentujemy dostępne narzędzia oraz omówimy ich kluczowe cechy i możliwości.
Wśród projektów, mini-projektów i soft-projektów znalazły się ciekawe i praktyczne konstrukcje, takie jak: ładowarka mikroprocesorowa z kolorowym wyświetlaczem, sterownik MIDI, zasilacz bezprzerwowy do Raspberry PI Pico, regulator oświetlenia LED sterowany pilotem, czy w końcu karmnik dla ptaków, wyposażony w aparat cyfrowy i korzystający z rozwiązań z zakresu IoT.
Nie wolno pominąć, także artykułu dotyczącego zasilaczy modułowych. To bardzo wyczerpująca analiza dostępnych obecnie rozwiązań, która będzie niezmiernie pomocna przy wyborze komponentów do własnych konstrukcji. Na koniec polecam artykuł z działu Poradnik Implementacji o front-endach pojemnościowych, który wyjaśnia rozwiązania sprzętowe stosowane w najnowszych kontrolerach interfejsów pojemnościowych.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski