Elektronika Praktyczna
Urządzenia elektroniczne wydzielają ciepło. Konieczność zapewnienia chłodzenia komponentom półprzewodnikowym jest oczywistością. Jednak, gdy zaczynamy szczegółowo analizować to zagadnienie, to staje się ono bardzo problematyczne. Co w istocie oznacza, że „układ się grzeje"? Od czego jest zależne nagrzewanie się elementów? W jaki sposób ciepło przenika przez cały system i jak pozbyć się go z urządzenia? Odpowiedzi na te, pozornie proste pytania, nie są wcale łatwe, gdy oczekujemy określenia konkretnych parametrów. W tym wydaniu EP zaprezentowaliśmy ciekawą - elektryczną metodę analizowania zjawisk termicznych. Takie podejście pozwala zastosować narzędzia przeznaczone do symulacji elektrycznych do modelowania zjawisk termicznych - oprogramowanie LTspice nadaje się do tego celu idealnie.
Interesującym i efektownym projektem jest sterownik oświetlenia LED RGB - Ambient LED controler. Jest przeznaczony do zamontowania w aucie i oświetlania jego wnętrza. Podobne systemy są oferowane w niektórych, fabrycznych wersjach wyposażenia aut. Zaprezentowane urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby jego montaż nie ingerował w instalację pojazdu, a całość jest kontrolowana aplikacją działającą w systemie Android.
Kolejnym ciekawym i praktycznym projektem jest Licznik czasu pracy. Okresowy przegląd urządzeń pozwala uniknąć poważnych awarii, a często jest warunkiem zachowania gwarancji. Zaprezentowany układ wykrywa pracę maszyny poprzez pomiar natężenia prądu płynącego przez jej sieciowy przewód zasilający, dzięki czemu nie wymaga ingerencji w jej instalację. Naliczony czas jest sumowany i zapisywany w nieulotnej pamięci i może obejmować okres wielu miesięcy.
Na koniec warto zapoznać się z działem Projektów Soft i Miniprojektów, gdzie zamieściliśmy inspirujące aplikacje m.in. rozszerzające możliwości płytek rodziny Raspberry oraz związane z cyfrowym krótkofalarstwem. Poza praktycznymi aplikacjami w styczniowym wydaniu nie wolno pominąć obszernego omówienia tematyki precyzyjnych źródeł częstotliwości i czasu. W wielu obszarach technologii stanowią one fundament niezbędny do poprawnego działania przez długi okres eksploatacji.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski