Elektronika Praktyczna
Marzeniem każdego projektanta, konstruktora jest możliwość swobodnego korzystania z jak najszerszej gamy elementów, niezależnie od sposobu ich montażu. Korzystanie z profesjonalnych linii montażowych daje taką możliwość. Jednak w przypadku małych serii zlecenie montażu u zewnętrznego usługodawcy niewspółmiernie podnosi koszty całego przedsięwzięcia. Producenci sprzętu od dawna dostrzegali zapotrzebowanie w takim obszarze produkcji i dlatego zostały opracowane urządzenia stosujące techniki podobne do produkcyjnych, sprowadzone do skali montażu jednostkowego. W sierpniowym wydaniu Elektroniki Praktycznej opisujemy tematykę lutowania oraz narzędzi do małoseryjnego montażu SMT.
Odmierzanie czasu może mieć wiele zastosowań. Praktycznego znaczenia nabiera wtedy, gdy może być precyzyjnie zsynchronizowane z jakimś procesem. Prezentujemy układ licznika czasu, który łączy w sobie dwie funkcjonalności – odliczania czasu oraz wykrywania obiektu za pomocą optycznego czujnika odbiciowego. Dzięki takiemu połączeniu może być stosowany w wielu praktycznych aplikacjach. Drugim polecanym projektem jest Stereofoniczny aktywny regulator głośności, który jest odpowiedzią na niską jakość powszechnie dostępnych potencjometrów. Zaprezentowany układ działa na nieco innej zasadzie. Do regulacji głośności zastosowany został wysokiej jakości układ VCA (Voltage-Controlled Amplifier) – wzmacniacz kontrolowany napięciem.
Jak co roku, w sierpniowym wydaniu prezentujemy mnóstwo nieskomplikowanych, ale ciekawych i praktycznych układów – miniprojektów. Są to m.in.: Energooszczędny przekaźnik, Ładowarka bezprzewodowa, Wyświetlacz OLED z interfejsem I2C, czy Monitor pracy wentylatora. Warto zapoznać się z tymi opracowaniami – będą dobrym źródłem inspiracji dla własnych pomysłów.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski