Elektronika Praktyczna
Z ostatniego raportu Farnell IoT Trends Report 2020, który powstał na podstawie ankiet uzyskanych od ponad 2 tysięcy inżynierów IoT, wynika, że najważniejszym aspektem do rozważenia, przy opracowywaniu rozwiązań IoT, jest bezpieczeństwo danych (47% osób). Również najwięcej osób uważa, że jest to główny problem związany z Internetem Rzeczy. Preferowany bezprzewodowy protokół komunikacyjny przy dołączeniu do chmury obliczeniowej to: Wi-Fi (67%), 4G/LTE (38%), Bluetooth BLE 5.0 (35%) oraz LoRa (21%). Na podstawie wyników ankiety okazuje się, że 49% ankietowanych korzysta już ze sztucznej inteligencji (AI) we wdrażaniu Internetu Rzeczy. Pozostałe 51% respondentów waha się przed użyciem AI, ponieważ są nowicjuszami w tej technologii lub szukają specjalistycznej wiedzy na temat wdrażania AI. Te wyniki pokazują, jak obszerną branżą jest IoT i jak wiele technologii łączy ze sobą. Dlatego w listopadowym wydaniu uporządkujemy najważniejsze informacje i zaprezentujemy najnowsze rozwiązania dla IoT.
Od kilkunastu miesięcy na łamach magazynu publikujemy kurs o układach FPGA Intel z rodziny MAX10. W ostatniej części cyklu pokazaliśmy jak podłączyć mikrofon do naszej płytki szkoleniowej. Zanim połączymy bloki naszego układu FPGA w układ analizatora widma dźwięku, omówimy teoretyczne podstawy dyskretnej transformaty Fouriera FFT. Jest to konieczne dla dobrego zrozumienia tego trudnego zagadnienia oraz po to, aby umiejętnie skorzystać z tej techniki. Ponadto, prezentujemy płytkę rozszerzającą możliwości naszej płytki szkoleniowej o dwa porty ethernet.
Robotyka jest dziedziną techniki, która prawdopodobnie zmieni diametralnie nasze życie w ciągu najbliższych lat. Dlatego szczególnie polecam zbiór artykułów poświęconych robotyce, którego podsumowaniem jest prezentacja konstrukcji łazika marsjańskiego HAL-062 - projektu Koła Naukowego Robotyków KNR, Politechniki Warszawskiej. Będzie on nieocenionym źródłem inspiracji dla własnych konstrukcji.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski