Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Październik 2020
Październik 2020

Desktop manufacturing odnosi się do procesów tworzenia fizycznych obiektów na podstawie cyfrowego modelu. Popularną technologią realizującą takie zadanie jest druk 3D. Z jednej strony, nie zastąpi większości współczesnych procesów wytwórczych, a z drugiej strony, w niektórych obszarach pozostanie jedyną metodą wytwarzania. W elektronice druk przestrzenny jest znakomitym narzędziem pozwalającym zaoszczędzić czas i pieniądze. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się, także urządzenia frezujące, grawerujące i wycinające. Mają węższy zakres zastosowań, ale charakteryzują się wysoką precyzją oraz doskonałą jakością wykonanych procesów. Szeroka tematyka, skupiająca zagadnienia sprzętowe, materiałowe i programowe, oraz dynamiczny rozwój każdego z tych działów sprawia, że desktop manufacturing wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy. W październikowym wydaniu poświęcimy szczególną uwagę tej branży.

Niezwykle intrygującym projektem, który prezentujemy w dziale projektów soft, jest Nawiedzona książka na Halloween. Dzięki zastosowaniu prostego układu elektronicznego w jej wnętrzu wydaje się... nawiedzona. Potrafi się trząść, śmiać i świecić, próbuje rozchylać strony i lśnić tajemniczym, błękitnym blaskiem ze środka. Będzie oryginalnym rekwizytem i źródłem inspiracji.

Zegary to jedne z najpopularniejszych konstrukcji wykonywanych przez elektroników. Nawet takie, w których czas prezentowany jest na lampach nixie. Jednak autor zaprezentowanego projektu pokusił się o skonstruowanie wersji całkowicie zautomatyzowanej. Czas jest odliczany w układzie RTC z podtrzymaniem bateryjnym, ale dodatkowo jest synchronizowany z czasem pobranym z serwera NTP, za co odpowiada popularny moduł ESP‑01.

Nie zabrakło, także projektu na bazie Raspberry Pi. Komputerek ten stał się wygodnym źródłem cyfrowego audio, ponieważ można na nim uruchomić specjalizowane darmowe oprogramowanie odtwarzacza muzycznego, na przykład Volumio. Oprogramowanie pozwala na odczytywanie danych muzycznych z dysków HDD oraz pendrive, dołączonych lokalnie poprzez port USB lub połączenie z Internetem (Ethernet lub Wi-Fi), z dysków sieciowych i serwisów strumieniowych. Pozostaje dołączyć przetwornik analogowo-cyfrowy i możemy cieszyć się muzyką. Tematem prezentowanego projektu jest właśnie taki przetwornik, gwarantujący odtwarzanie dźwięku w wysokiej jakości.

W październikowym wydaniu znajdziecie, także wiele innych projektów i miniprojektów, np. Miniaturowy odbiornik FM, Hybrydowy harvester z superkondensatorem, Radiowy port szeregowy czy Sterownik taśmy LED sterowany przez DMX, oraz wiele pomocnych artykułów.

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów