Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Maj 2021
Maj 2021

Niejednemu elektronikowi normy branżowe kojarzą się wyłącznie negatywnie. Wielostronicowe, dość „suche" w swojej formie dokumenty wydają się przykrym obowiązkiem i źródłem dodatkowych, zdawałoby się niepotrzebnych, kosztów. Tymczasem doświadczeni producenci i projektanci doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że opracowania (zarówno międzynarodowych, jak i lokalnych) komitetów normalizacyjnych są w istocie... niemałą pomocą dla osób zaangażowanych merytorycznie w tworzenie produktu. Na temat norm, dyrektyw i procesu wprowadzania produktu – urządzenia elektronicznego, na rynek przygotowaliśmy dwa solidne artykuły, które w przystępny dla elektroników sposób objaśniają kluczowe zagadnienia.

Mikrokontrolery ATmega i ATtiny przechodzą ogromną przemianę za sprawą firmy Microchip – intensywnie poszerzane są ich możliwości i dostępne stają się coraz to nowe modele. To całe pozytywne zamieszanie wymaga jednak gruntownych zmian. Jedną z nich było wprowadzenie zupełnie nowego interfejsu programowania i debugowania pod postacią UPDI. W tym wydaniu prezentujemy programator, który obsługuje większość nowych układów AVR wyposażonych w interfejs UPDI z pomocą programu AVRdude.

W czasach e-spotkań wielu z nas przekonało się, jak istotnym aspektem jest jakość dźwięku rozmówcy. Prezentujemy niewielki stereofoniczny mikrofon z całkowicie cyfrowym torem przetwarzania sygnału, który doskonale sprawdzi się podczas webinariów, gdzie często jakość dźwięku mocno odstaje od jakości obrazu. W module zastosowano cyfrowe mikrofony PDM typu MP34DT05 oraz procesor ADAU1772, umożliwiające realizację kompleksowego toru audio z obróbką DSP.

W majowym wydaniu znajdziecie, także wiele innych, ciekawych projektów, jak np. przełącznik o regulowanej sile zadziałania, czy płytka bazowa dla Raspberry Pi Pico. Nie zabrakło, także solidnej porcji wiedzy, np. kontynuacja kursu o TouchGFX, krótki tutorial o interfejsach REST-owych w systemach wbudowanych czy dokładna analiza FFT przy użyciu LTSpice i Analog Discowery2.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów