Drukarka 3D Gaia Multitool

Drukarka 3D Gaia Multitool
Pobierz PDF Download icon
Drukarka to Gaia Multitool to jedno z najbardziej uniwersalnych urządzeń tego typu na świecie. Co ciekawe, może nie tylko drukować obiekty trójwymiarowe z mas półstałych, gliny, plastiku i innych tworzy, ale jednocześnie jest platformą CNC do głowic: drukującej masami, FDM, frezującej, laserowej, tnącej, rytującej, rysującej.

Fotografia 1. Przykład wydruku wykonanego z gliny za pomocą drukarki Gaia Multitool

Drukarka Gaia Multitool ma możliwość wydruku 3D w technologii FDM tworzywami sztucznymi ABS i PLA oraz w technologii JAPA masami półplastycznymi. Ma też specjalny extruder sterowany programowo przeznaczony do druku gliną i porcelaną (fotografia 1). Ponadto, extruder ma kartusze do druku masami żywicznymi i innymi kompozycjami.

Gaia Multitool to również frezarka CNC. Umożliwia grawerowanie oraz frezowanie płaskorzeźb w drewnie, tworzywach sztucznych, woskach, piankach oraz w innych miękkich materiałach. Pomyślano ją również jako platformę CNC do montowania i sterowania szeregiem innych eksperymentalnych głowic (fotografia 2).

Solidna, aluminiowa budowa, malowana proszkowo oraz podzespoły maszyn CNC zapewniają wysoką jakość wykonywanych prac. Dla potencjalnego użytkownika ogromne znacznie ma to, że drukarka działa w systemie "włącz i pracuj przez setki godzin". Kolejnymi jej atutami jest możliwość drukowania i obrabiana obiektów o dużych wymiarach:

  • Gaia Multitool drukuje i obrabia obiekty o średnicy 30 cm i wysokości 45 cm,
  • Gaia Multitool MAXX - o średnicy 48 cm i wysokości 130 cm.

Drukarki 3D wykonywane i oferowane przez kielecką firmę Velen są przeznaczone dla przemysłu, małych zakładów produkcyjno-usługowych oraz uczelni (fotografia 3). Bardzo atrakcyjna cena urządzeń przy wysokiej jakości ich wykonania oraz możliwościach obróbczych stawia je wysoko na rynku drukarek 3D.

Fotografia 2. Przykładowa głowica frezująca zamontowana w drukarce Gaia Multitool

Fotografia 3. Rodzina drukarek Gaia Multitool

Gaia Multitool została uznana za "najlepszą, nową drukarkę 3D 2014 r. w Polsce". Zdobyła również trzecie miejsce w kategorii "najlepsza polska drukarka 3D 2015 r." Te nagrody są bardzo cenne i prestiżowe. Wybór nagrodzonych w tym rankingu, organizowanym przez CD3D jest dokonany przez około stu specjalistów z branży druku 3D.

Polski producent drukarki Gaia Multitool zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wszystkie zużywające się podzespoły drukarki są ogólnie dostępne na ryku polskim, co gwarantuje możliwość eksploatacji urządzenia przez dziesiątki lat. Materiały eksploatacyjne nie są chipowane.

Janusz Wójcik
Velen, Kielce

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
czerwiec 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów