Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Styczeń 2021
Styczeń 2021

W styczniowym wydaniu EP jeden z tematów głównych dotyczy zasilania. Jednak tym razem, skupiliśmy się na dwóch praktycznych zagadnieniach. Po pierwsze, opisaliśmy kluczowe problemy napotykane przy prowadzeniu obwodu masy na płytkach układów analogowo-cyfrowych. Jest to bardzo istotne w odniesieniu do aktualnego sposobu projektowania elektroniki, gdzie w ramach jednej płytki integrowane są obwody zasilania, analogowe i cyfrowe. Na konkretnych przykładach pokazaliśmy jakie rozwiązania stosować, aby uniknąć komplikacji. Drugim zagadnieniem jest dobór dławika w obwodzie zasilania. Jednak nie chodzi o układ przetwornicy impulsowej, ponieważ te zwykle mają konkretne wytyczne co do parametrów zastosowanej indukcyjności. Rozpatrzymy kilka wariantów doboru dławika filtrującego zasilanie np. w obwodzie zasilania przetwornika ADC. Udowodnimy, że niewłaściwie dobrana indukcyjność może wręcz wzmocnić zakłócenia, zamiast je tłumić.

Dział projektów otwieramy Cyfrowym wzmacniaczem mocy stereo z interfejsem I2S, który został zbudowany na bazie układu SSM3582 firmy Analog Devices. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami - osiąga moc 2×15 W, pracuje w klasie D ze sprawnością sięgającą 90%, posiada przetwornik DAC o rozdzielczości 24 bit i próbkowaniu 192 kHz. Może posłużyć do realizacji mobilnych systemów nagłośnieniowych, układów transmisji sygnału audio poprzez sieć Ethernet czy wielokanałowych głośników aktywnych. Pozwali w prosty sposób poszerzyć funkcjonalność zestawu AudioDSP czy Raspberry Pi.

Kolejnym ciekawym projektem, nie tylko pod względem funkcjonalności, ale także z powodu zastosowanego rozwiązania programowego, jest 3-kanałowy sterownik oświetlenia sterowany sygnałem audio – Kolorofon. Pierwotnie, urządzenia tego typu realizowane były w sposób analogowy, poprzez zastosowanie filtrów pasmowych. Każdy z kanałów sterowany był sygnałem audio z innego zakresu częstotliwości, dając ciekawy efekt wizualny pogłębiający doznania dźwiękowe. Prezentujemy podobne urządzenie zrealizowane z użyciem techniki mikroprocesorowej.

W tym wydaniu znajdziecie wiele innych, równie ciekawych projektów, jak np. Sekwencyjny włącznik oświetlenia, czy Karta sieciowa z interfejsem USB, oraz olbrzymią porcję wiedzy m.in. o konstrukcjach respiratorów, które opracowano, aby wspomóc leczenie w czasach pandemii, czy o niezwykle ciekawym Systemie sterowania oświetleniem Philips Hue, który można uruchomić na komputerach jednopłytkowych.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów