Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Maj 2020
Maj 2020

Klasy bezpieczeństwa, jakie przyznaje się poszczególnym zamkom i zabezpieczeniom mechanicznym, odnoszą się bezpośrednio do czasu, jaki jest potrzeby na ich pokonanie. Im wyższa klasa bezpieczeństwa, tym więcej czasu i bardziej zaawansowane narzędzia są niezbędne do włamania się. Bywa, że zamki są przewidziane na stawianie oporu nawet przez kilkanaście minut. W tym kontekście czas potrzebny do złamania zaawansowanego szyfru przy użyciu obecnie dostępnych narzędzi - komputerów, liczony w dniach czy miesiącach sprawia, że każde zabezpieczenie mechaniczne wydaje się bezwartościowe. Dlatego w majowym numerze Elektroniki Praktycznej skupiamy się na technologiach służących ochronie mienia.

 

Przygotowaliśmy artykuł o projektowaniu systemów alarmowych, opisujący podstawowe topologie i elementy składowe takich instalacji. Kolejny artykuł opisuje nowoczesne technologie ochrony dostępu, pokazuje ich słabe punkty oraz sposoby zabezpieczania zabezpieczeń. Praktycznym dopełnieniem tej tematyki są Projekty Soft: tracker z GPS śledzący położenie pojazdu oraz alarm do szafy pancernej.

 

Majowe wydanie EP jest szczególnie bogate w praktyczne projekty. Zdalny włącznik oświetlenia będzie wygodnym rozszerzeniem funkcjonalności domowej instalacji lub prostej automatyki. Zasilacz diod power LED z regulacją intensywności świecenia jest rzadko spotykanym układem. Większość gotowych zasilaczy pracuje tylko z maksymalną mocą i nie pozwala realizować funkcji ściemniania czy rozjaśniania. Prezentowany układ daje takie możliwości.

 

Wzmacniacz lampowy jest marzeniem wielu osób ceniących dobre brzmienie. Prezentujemy konstrukcję, która jest dedykowana osób zaczynających przygodę z lampami. Bazuje na łatwo dostępnych typach lamp, a dodatkowo jest uzupełniona o regulator barwy dźwięku. W kategorii układów audio znajduje się, także stereofoniczny wskaźnik poziomu wysterowania z funkcją Peak-Hold. Będzie nie tylko efektownym rozszerzeniem zestawu audio, ale także przyda się w przygotowywaniu nagrań dobrej jakości.

 

Przyrządem niezbędnym w każdej pracowni elektronicznej jest miernik częstotliwości i czasu. Przygotowaliśmy urządzenie bazujące na nowoczesnym mikrokontrolerze STM32 i wyposażone w wiele pożytecznych funkcji.

 

Ponadto prezentujemy informacje o najnowszych podzespołach, ciekawych projektach elektronicznych i modułach ułatwiających realizację skomplikowanych zadań. Opisujemy tematykę obudów dla elektroniki i najnowszych rozwiązań w chłodzeniu elektroniki. Kontynuujemy tutorial o układach FPGA MAX10 oraz uczymy jak korzystać z Analog Discovery 2 i LTspice.

 

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów