Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Czerwiec 2020
Czerwiec 2020

Przez długi czas rozwój wielu dziedzin elektroniki był możliwy przede wszystkim dzięki rozwojowi techniki mikroprocesorowej. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej, to technika łączności bezprzewodowej kreuje nowe standardy. Dlatego czerwcowe wydanie Elektroniki Praktycznej skupiamy na tej właśnie tematyce. Przygotowaliśmy przegląd modułów do komunikacji bezprzewodowej - od najprostszych układów, po rozwiązania przeznaczone do budowy złożonych sieci.

 

Szczególnej uwadze polecam projekt wagi elektronicznej z czujnikiem tensometrycznym. Czujniki te są bardzo popularne, ponieważ mają prostą konstrukcję i niską cenę, a do tego charakteryzują się dobrą dokładnością. Stosowane są do pomiaru masy siły i naprężeń. Autor projektu szczegółowo opisuje, jak w prosty sposób połączyć taki czujnik z popularnym mikrokontrolerem, na przykładzie elektronicznej wagi.

 

Niezwykle intrygującą nazwę ma jeden z Projektów Soft – Kosmiczna myszka DIY. Jest to manipulator do komputera PC usprawniający nawigację w programach wykorzystujących wirtualną przestrzeń 3D. Urządzenia takie znacznie przyspieszają i ułatwiają prace nad projektami 3D, jednak są dosyć kosztowne. W artykule opisano, jak w relatywnie prosty sposób można wykonać taki manipulator przy użyciu platformy Arduino.

 

Pomiar pulsu jest zagadnieniem stosunkowo trudnym w realizacji we własnych projektach. W ramach działu Moduły w aplikacjach prezentujemy sposób realizacji tego zadania z zastosowaniem płytki ewaluacyjnej micro:bit. Dzięki rozbudowanemu, ale jednocześnie łatwemu w obsłudze, środowisku programistycznemu autor projektu uzyskał praktyczny i dokładny analizator pulsu.

 

Ponadto prezentujemy wiele innych projektów i miniprojektów, informacje o najnowszych podzespołach i ciekawych projektach elektronicznych oraz kursy i tutoriale m.in. o układach sterowania silnikami BLDC, dotyczące aplikacji mobilnych oraz układów FPGA z rodziny Intel MAX10.

 

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów