Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Kwiecień 2020
Kwiecień 2020

Opracowując urządzenie elektroniczne przeznaczone do wprowadzenia na rynek musimy uwzględnić takie kwestie, jak kompatybilność elektromagnetyczna i zgodność z normami. Są to zagadnienia skomplikowane i wymagają wiedzy na temat komponentów, zjawisk, technik projektowania i przepisów. W kwietniowym numerze Elektroniki Praktycznej przygotowaliśmy artykuł, który porządkuje informacje na ten temat oraz nakreśla plan postępowania przy wprowadzaniu produktu na rynek europejski. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto poważnie myśli o swoich konstrukcjach.

 

W czasach pandemii szczególnym zainteresowaniem cieszą się wszelkie rozwiązania zdalne. W dziale Projektów Soft prezentujemy niezwykle inspirujący projekt „Robota do teleprezencji”. Teleprezencja, zwana „zdalną obecnością” to w robotyce określenie systemów, pozwalających przenieść naszą osobę w zdalne miejsce. Jest to działanie szersze niż w przypadku np. wideokonferencji, gdyż nie tylko widzimy i jesteśmy widziani, ale możemy także oddziaływać z otoczeniem oraz np. poruszać się.

 

Kwiecień to czas rozpoczęcia prac ogrodowych, dlatego drugą prezentacją w dziale Projektów Soft jest MudPi - automatyczny system ogrodniczy do irygacji roślin. Został zaprojektowany do zarządzania i utrzymywania zasobów ogrodowych zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, np. w ogrodzie i posiada szerokie możliwości dostosowania go do konkretnych potrzeb.

 

Termowizja pozwala na szybkie wyznaczenie temperatury nie tylko jednego punktu (elementu) ale pewnego obszaru. Dlatego umożliwia odnajdowanie źródeł emisji ciepła oraz dróg jego ucieczki. Zastosowań jest naprawdę mnóstwo – od czysto technicznych, przy lokalizacji wad połączeń elektrycznych, po zastosowania medyczne np. przy bezpiecznym, bo bezkontaktowym pomiarze temperatury ciała. Urządzenia oferujące tę technologię są bardzo drogie, dlatego prezentujemy projekt w pełni funkcjonalnej prostej kamery termowizyjnej, którą będzie w stanie wykonać każdy średnio-zaawansowany elektronik.

 

Ponadto prezentujemy wiele innych projektów i miniprojektów, informacje o najnowszych podzespołach i ciekawych projektach elektronicznych oraz kursy i tutoriale m.in. dla mikrokontrolerów z rodziny STM32, czy też dotyczące aplikacji mobilnych.

 

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów