Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Luty 2020
Luty 2020

Technologia mikrosystemów elektromechanicznych MEMS zmieniła wiele gałęzi branży elektronicznej. Dzięki różnorodnym czujnikom zajęła ważne miejsce w przemyśle motoryzacyjnym, a dzięki miniaturowym mikrofonom na stałe zagościła w elektronice konsumenckiej. Jednak wszystko wskazuje na to, że prawdziwa rewolucja dopiero się zaczyna. Rozwój sieci komórkowych w standardzie 4G spowodował duże zapotrzebowanie na elementy MEMS RF takie jak filtry, rezonatory, oscylatory czy przełączniki antenowe. Szybki rozwój branż komunikacji bezprzewodowej (IoT, 5G), jeszcze bardziej zwiększy zapotrzebowanie na elementy tego typu. Dlatego lutowy numer Elektroniki Praktycznej poświęcamy tematyce podzespołów MEMS.

 

Szczególnej uwadze polecam projekt praktycznego przyrządu jakim jest zaawansowana sonda logiczna. Urządzenie nie jest liftingiem starych rozwiązań, to zupełnie nowa konstrukcja oparta o mikrokontroler. Umożliwia dowolne ustawienie progów napięć oraz graficznie prezentuje przybliżony kształt przebiegu. Dodatkowo wykonuje pomiar częstotliwości, czasu i okresu, a nawet pełni funkcję prostego oscyloskopu.

 

Niezwykle efektownym projektem jest termometr z podświetleniem LED zaprezentowany w dziale Projektów Soft. Informacje o temperaturze pobiera z internetu i wyświetla wartości dla wielu miejsc świata. Jednak przede wszystkim zaskakuje nietypową konstrukcją.

 

Prezentujemy także kilka mini projektów. GuitarVmeter to miniaturowy monitor stanu baterii dedykowany do zastosowania w gitarze elektrycznej z aktywnym przetwornikiem. Natomiast użytkowników komputerków SBC z pewnością zainteresuje układ przełącznika urządzeń USB z wbudowanym dwu-portowym hubem.

 

Kontynuujemy cykl artykułów poświęconych eksperymentom z układami FPGA z rodziny Intel MAX10. Układy te dają ogromne możliwości, a dodatkowo mają kilka cech, które umożliwiają stosowanie ich we własnych konstrukcjach. Kolejne części kursu nie tylko uczą nowych funkcjonalności, ale także pozwalają zrozumieć ich działanie. To doskonała okazja, by rozpocząć przygodę z FPGA.

 

Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów