Elektronika Praktyczna
Diody LED zrewolucjonizowały i całkowicie zdominowały branżę oświetleniową. Te energooszczędne, trwałe, bezpieczne i niezwykle elastyczne pod względem aplikacyjnym komponenty rozświetlają nasze miasta – fasady oraz wnętrza domów mieszkalnych i biurowców, szerokie arterie i małe uliczki, mosty, instalacje artystyczne, zabytki... a to zaledwie początek niekończącej się listy zastosowań źródeł elektroluminescencyjnych. Diody LED szturmem wdarły się do branży motoryzacyjnej, medycznej czy nawet... rolniczej.
W październikowym wydaniu bierzemy „na warsztat” wybrane przykłady zastosowania najnowocześniejszych diod LED oraz specjalistycznych technik, mających na celu niemal idealne dostrojenie parametrów spektralnych wynikowego strumienia świetlnego. Szeroko omawiamy także parametry optyczne, które pozwalają na charakteryzowanie źródeł LED zarówno ze spektralnego, jak i fotometrycznego oraz radiometrycznego punktu widzenia.
Do działu Elektronika w Praktyce trafił natomiast swoisty evergreen – temat płytek drukowanych i prototypowania, wraz ze wszystkim, co się z tym wiąże: szablonami SMT, testami funkcjonalnymi czy też prototypową produkcją obwodów PCB. Echo tematu EwP pojawia się także w dziale Notatnik Konstruktora, w którym omawiamy prototypowe sztuczki i kruczki.
W tym wym wydaniu nie zabrakło oczywiście czterech inspirujących projektów, a także kontynuacji naszych cykli poświęconych czujnikom w systemach IoT, pomiarom wzmacniaczy audio, układom ultra-low power oraz programowaniu FPGA i układów Nordic NRF. Tym razem do ostatniego z wymienionych tutoriali trafił temat obsługi komunikacji Bluetooth – czyli tego, co w przypadku transceiverów NRF jest zdecydowanie najważniejsze. Wyjątkowo w numerze październikowym zabrakło natomiast kolejnego odcinka kursu ESP32, do którego najpewniej powrócimy już niebawem.
Zapraszam do lektury,
Przemysław Musz
Redaktor naczelny