Oszczędzanie energii w teorii i w praktyce (4)
Wtorek, 01 Październik 2024
W poprzedniej części niniejszego cyklu przyjrzeliśmy się różnym czujnikom i układom z nimi współpracującym. Komponenty te często realizują specyficzne zadania, jak na przykład pomiar tętna i natlenienia krwi czy rozpoznawanie różnych ruchów i gestów. Jednak nie są to jedyne specjalizowane układy współpracujące z mikrokontrolerami.
W tym odcinku przyjrzymy się układom zastępującym i uzupełniającym wbudowane peryferia mikrokontrolera. Są to na przykład układy watchdog, generatory kwarcowe czy zegary czasu rzeczywistego. Przyjrzymy się też układom POR/BOR, które dbają o to, by procesor pracował tylko przy właściwym napięciu zasilania. Warto spojrzeć również na – często występujące w mikrokontrolerach – wzmacniacze operacyjne i sprawdzić, czy zewnętrzne układy scalone (lub wręcz rozwiązania tranzystorowe) nie okażą się lepsze. To ostatnie pytanie jest szczególnie ciekawe, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wielkie mamy bogactwo układów scalonych i jak rzadko obecnie trafia się w komercyjnych urządzeniach na tranzystory realizujące inne funkcje niż przełączanie.
Układy nadzorcze: POR, BOR i watchdog
W praktyce każdy mikrokontroler ma wbudowane obwody POR, BOR i watchdog. Układ POR utrzymuje procesor w stanie resetu, póki napięcie zasilania nie osiągnie stabilnej wartości minimalnej. W przeciwnym razie program może być wykonywany niepoprawnie. Zakończenie stanu POR powoduje też ustawienie...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę