Drukarka Handjet. Aplikacja na wymagającym materiale - beton

Drukarka Handjet. Aplikacja na wymagającym materiale - beton
Pobierz PDF Download icon
Mobilna drukarka Handjet wiele zmienia w organizacji codziennej pracy dużego przedsiębiorstwa. "Rewolucji w znakowaniu" przyjrzyjmy się na przykładzie betonu. Wyprodukowany przez firmę EBS-Ink Jet Systems, Handjet to mobilna drukarka, która aktualnie nie ma konkurencji.

Urządzenie znakuje produkty o różnej strukturze - od chropowatej powierzchni cegły, po gładkie materiały, takie jak chociażby szkło. Drukarka ma ergonomiczny kształt, jest lekka i poręczna, dlatego z łatwością można z nią dotrzeć do celu - materiału, który ma być oznakowany.

W przypadku produktów, takich jak kręgi betonowe, których nie da się umieścić na linii produkcyjnej i oznaczyć, drukarka Handjet zdaje się być najlepszym rozwiązaniem. Do tej pory powszechną praktyką w znakowaniu wielkogabarytowych produktów, było użycie szablonu i farby w spreju.

 

Fotografia 1. Wykonywanie nadruku na betonowych kręgach ułożonych w stosy

 

Fotografia 2. Wykonywanie nadruku na konstrukcjach betonowych o wielkich rozmiarach, np. wewnątrz skrzynkowych przepustów

Fotografia 3. Wykonywanie nadruku na betonowych rurach kanalizacyjnych

W porównaniu do tego, jakie możliwości daje Handjet, rozwiązanie z szablonami jest metodą "przedpotopową". Co do samego znakowania, mobilna drukarka firmy EBS Ink-Jest Systems pozwala na swobodną zmianę kierunku i orientacji drukowania. Możliwy jest druk zarówno w kierunku od strony lewej do prawej, jak i od prawej do lewej, druk odwrócony w pionie, druk lustrzanego odbicia, a także druk po linii krzywej. Znakowanie ułatwia wbudowana funkcja zmiany szerokości i wysokości druku oraz opcja automatycznego trafiania (fotografie 1...3).

Przed wydrukiem użytkownik ma możliwość łatwego pomiaru szerokości pola zadruku, po czym Handjet automatycznie dostosuje szerokość wydruku do wielkości elementu, a Handjet automatycznie dostosuje szerokość wydruku do wielkości elementu. Tekst nie musi być ograniczony do jednej linii (opcja "wierszowanie"). Każdy wiersz wydruku może zawierać do pięciu linii tekstu, o łącznej wysokości do 57 mm, co uzyskano dzięki głowicy 32-dyszowej.

Kolejnym udogodnieniem jest mnogość czcionek - użytkownik ma do dyspozycji zestaw wbudowanych fontów oraz czcionek True Type, które można dowolnie zmieniać, podobnie jak ich wielkość. Drukarka umożliwia wydruk nie tylko samych tekstów, ale także grafik, logotypów, kodów paskowych i kodów 2D o wysokości do 32 punktów, co pozwala na tworzenie skomplikowanych nadruków. Przykłady wydruków pokazano na rysunku 4 i fotografii 5.

Na fotografii 5 pokazano zastosowanie automatycznego licznika do znakowania kolejnych elementów prefabrykowanych. Innowacyjne i bardzo praktyczne są możliwości komunikacyjne Handjeta. Jedną z nich jest połączenie Wi-Fi, pozwalające stworzyć sieć wielu drukarek i zarządzanie nimi z jednego komputera - edycję projektów na komputerze i transmisję projektów między urządzeniami oraz podgląd informacji na temat atramentu (np. poziom atramentu, jego kolor) czy statusu baterii drukarek.

Rysunek 4. Przykłady wydruków wieloliniowych wykonanych za pomocą drukarki Handjet

Fotografia 5. Wykonanie nadruku wieloliniowego na betonowych podkładach kolejowych

Kolejną opcją, dającą możliwość bezprzewodowego przesyłania danych, jest Bluetooth, dzięki czemu informacje mogą być przesłane z urządzeń typu czytnik kodów lub waga. Po przesłaniu projektów można je poddać edycji na dotykowym ekranie Handjeta. Ostatnim udogodnieniem komunikacyjnym jest port USB, umożliwiający przenoszenie i archiwizację projektów lub grafik potrzebnych do wykonania wydruku oraz szybką wymianę oprogramowania drukarki.

Tyle o możliwościach, przyjrzyjmy się dokładnie aplikacji na betonie. Porady, jak powinien przebiegać proces drukowania, aby zakończył się powodzeniem podano w ramce.

EBS-Ink Jest Systems

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
styczeń 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów