ADP5585 - dekoder klawiatury i dodatkowe I/O - ROZDANE

ADP5585 - dekoder klawiatury i dodatkowe I/O  - ROZDANE
Sponsor próbek: Analog Devices
Konstruktorom systemów z mikrokontrolerem dobrze znany jest fakt szukania kompromisu pomiędzy liczbą dostępnych wyprowadzeń I/O, niezbędnych np. do wykonania interfejsu użytkownika a ceną mikrokontrolera. Bo te w większych obudowach mają dużą pamięć Flash, za którą płacimy, chociaż jej nie potrzebujemy. Co robić? Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie ekspandera I/O, takiego jak ADP5585.

W ramach klubu KAP mamy dla was kolejną fajną ofertę! Niektóre układy scalone, zwłaszcza te najbardziej nowoczesne i przez to najbardziej interesujące, są oferowane w obudowach, które bardzo trudno przylutować w warunkach pracowni domowej lub prototypowej. Dlatego Elektronika Praktyczna wspólnie z producentami układów scalonych oraz płytek drukowanych ma dla was specjalną ofertę! Likwidujemy bariery, ułatwiamy życie konstruktorom – elektronikom i oferujemy wybrane, ciekawe układy scalone zamontowane na płytkach z wyprowadzeniami w postaci goldpinów. Taki komponent – pomimo miniaturowych wymiarów – łatwo przylutować, dołączyć do płytki uniwersalnej lub do zestawu ewaluacyjnego. Wcześniej rozdawaliśmy w ramach klub KAP ciekawe układy MEMS, a dziś mamy dla was kolejną ofertę.

Konstruktorom systemów z mikrokontrolerem dobrze znany jest fakt szukania kompromisu pomiędzy liczbą dostępnych wyprowadzeń I/O, niezbędnych np. do wykonania interfejsu użytkownika a ceną mikrokontrolera. Bo te w większych obudowach mają dużą pamięć Flash, za którą płacimy, chociaż jej nie potrzebujemy. Co robić? Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie ekspandera I/O.

Dostępny w portfolio produktów ADP5585 jest wyjątkowy, ponieważ oprócz 10 dodatkowych I/O ma też wbudowany dekoder klawiatury matrycowej, który odciąża CPU od uciążliwego przeglądania klawiszy, a programistę o d konieczności pisania procedury obsługi. Oprócz tego wewnątrz ukłądu znajdziemy: logikę programowalną, generator sygnału zerowania i generator PWM. Zgodnie z intencją producenta, układ jest przewidziany głównie do zastosowania w urządzeniach przenośnych, ale to nie wyklucza również innych aplikacji związanych np. ze sprzętem pomiarowym, medycznym lub przemysłowym.

Wbudowany dekoder klawiatury matrycowej sam realizuje jej przeglądanie powiadamiając jedynie CPU za pomocą przerwania o fakcie naciśnięcia przycisku. Oprócz tego zmiany występujące na wejściach lub kolejne naciśnięcia przycisków mogą być odczytywane z wbudowanego bufora, co gwarantuje, że nic nie „zgubi się” w trakcie obsługi klawiatury.

Układ komunikuje się z systemem nadrzędnym z użyciem popularnego, dobrze znanego interfejsu I2C. Jest oferowany w obudowach: 16-nóżkowej WLCSP o wymiarach zaledwie 1,59 mm×1,59 lub 16-nóżkowej LFCSP o wymiarach 3 mm×3 mm. Zakres napięcia zasilania rozciąga się od 1,65 V do 3,3 V. Układ ma wbudowane rezystory pull-up, co zwalnia z konieczności ich montażu oraz zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez gotową aplikację na płytce drukowanej. Więcej informacji jest dostępne pod adresem http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ADP5585.pdf.

Układ oferujemy dzięki uprzejmości firmy Analog Devices. Śpiesz się, bo liczba próbek jest ograniczona, a ta limitowana oferta może już się nie powtórzyć!

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
listopad 2016

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów