Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Łatwe w użyciu, ekonomiczne rozwiązania RS Components dla IoT

Łatwe w użyciu, ekonomiczne rozwiązania RS Components dla IoT
Pobierz PDF Download icon
Firma RS Components (RS), marka handlowa Electrocomponents plc (LSE:ECM), dystrybutora z zakresu elektroniki, automatyki i utrzymania ruchu, oferuje całą gamę rozwiązań i produktów umożliwiających producentom szybkie i ekonomiczne wdrożenie koncepcji Smart Factory (inteligentny zakład przemysłowy) i wykorzystanie możliwości Przemysłowego Internetu Rzeczy (Industrial Internet of Things - IIoT).

RS oferuje użytkownikom dwa podstawowe sposoby wykorzystania możliwości sieci IIoT. Żaden z nich nie wymaga znaczących nakładów finansowych lub skomplikowanych zmian istniejącego systemu. Użytkownicy mogą wykorzystać możliwości dotychczasowych technologii PLC lub po prostu połączyć istniejącą infrastrukturę sieciową z nowoczesnymi systemami komunikacji.

W opinii Paolo Carnovale, Category Marketing Manager – Automation & Control w RS, „Systemy automatyki przemysłowej i infrastruktury IT to złożone elementy wysokiej wartości. Nie można ich po prostu usunąć, by wdrożyć nowe technologie. RS wprowadza do oferty szereg rozwiązań, które umożliwią połączenie istniejących tradycyjnych systemów z Internetem Rzeczy. Jeśli zainstalowany czujnik lub sterownik PLC zostały zaprojektowane, aby przesyłać dane za pośrednictwem portu szeregowego z wykorzystaniem protokołu Modbus, nie oznacza to, że ich danych nie da się przetworzyć i dostosować do systemów IoT”.

Jeśli chodzi o możliwość wymiany sterownika PLC, RS oferuje szereg opcji od wiodących dostawców, w tym zestaw startowy Siemens SIMATIC S7-1200 + HMI KP300, zapewniający interfejs komunikacyjny, spełniający najwyższe standardy komunikacji przemysłowej oraz zestaw startowy sterownika HMI Magelis SCU firmy Schneider Electric, składający się z panelu HMI zintegrowanego ze sterownikiem PLC, umożliwiającego łączność Ethernet i bezproblemową integrację z większą siecią.

Ciekawym rozwiązaniem z zakresu oprogramowania jest system groov firmy Opto 22 – system interfejsu z łącznością sieciową, który łączy się łatwo prawie z każdym układem i jest dostępny jako autonomiczne wyposażenie sprzętowe lub serwer PC działający w oparciu o system Windows. Łączność Ethernet dla istniejących systemów zapewniają także układy pośredniczące, takie jak bramka Ethernet ED-204 firmy Brainboxes, którą można wykorzystać do połączenia sterowników PLC z układami do gromadzenia i analizy danych bazujących na komputerze PC.

Popularne stają się także czujniki i układy z łącznością Ethernet, takie jak AX8 firmy FLIR. Dzięki zgodności z protokołami EtherNet/IP i Modbus TCP układy te mogą bezpośrednio przekazywać wyniki analizy i sygnały alarmowe do większego, zautomatyzowanego systemu. Łączność Ethernet nie jest konieczna, aby urządzenie mogło działać w sieci IoT, czego dowodem jest czujnik temperatury na podczerwień PyroNFC firmy Calex. Czujnik ten można w pełni skonfigurować za pomocą smartfona z technologią NFC, a następnie wykorzystać jako łącznik z większą siecią.

RS oferuje różnorodne opcje umożliwiające stworzenie inteligentnego zakładu przemysłowego. Od prostych elementów dyskretnych z zakresu automatyki, poprzez układy umożliwiające sterowanie procesem i liniami produkcyjnymi w całym zakładzie, aż do systemów zdalnego sterowania i monitorowania. Dzięki tym produktom nawet najstarsze tradycyjne systemy można przekształcić w supernowoczesne rozwiązania, które umożliwiają kierownictwu wprowadzenie usprawnień w działanie zakładu i wyższą wydajność. Są to fundamenty, na których opiera się czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0).

RS Components


Więcej informacji:
http://pl.rs-online.com

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
listopad 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów