ADM8845 - sterownik/zasilacz 6 białych LED - ROZDANE

ADM8845 - sterownik/zasilacz 6 białych LED - ROZDANE
Sponsor próbek: Analog Devices
Jeśli dioda LED jest zasilana z baterii o napięciu wyższym, niż wymagane do jej świecenia, to wystarczy "zwykłe" źródło prądowe lub rezystor. Problem pojawia się, gdy napięcie zasilające jest niższe od wymaganego. Wówczas trzeba je podwyższyć, co robi oferowany przez nas układ służący do zasilania 6 białych LEDów.

W ramach klubu KAP mamy dla was kolejną fajną ofertę! Niektóre układy scalone, zwłaszcza te najbardziej nowoczesne i przez to najbardziej interesujące, są oferowane w obudowach, które bardzo trudno przylutować w warunkach pracowni domowej lub prototypowej. Dlatego Elektronika Praktyczna wspólnie z producentami układów scalonych oraz płytek drukowanych ma dla was specjalną ofertę! Likwidujemy bariery, ułatwiamy życie konstruktorom – elektronikom i oferujemy wybrane, ciekawe układy scalone zamontowane na płytkach z wyprowadzeniami w postaci goldpinów. Taki komponent – pomimo miniaturowych wymiarów – łatwo przylutować, dołączyć do płytki uniwersalnej lub do zestawu ewaluacyjnego. Wcześniej rozdawaliśmy w ramach klub KAP ciekawe układy MEMS, a dziś mamy dla was kolejną ofertę.

Jeśli dioda LED jest zasilana z baterii o napięciu wyższym, niż wymagane do jej świecenia, to wystarczy „zwykłe” źródło prądowe lub rezystor. Problem pojawia się, gdy napięcie zasilające jest niższe od wymaganego. Wówczas trzeba je podwyższyć, co robi oferowany przez nas układ ADM8845 służący do zasilania 6 białych LEDów. Ze względu na swoje parametry i funkcjonalność układ świetnie nadaje się do zastosowania w aplikacjach, w których jest wymagane równomierne światło, na przykład – przy podświetlaniu tła LCD, do lamp błyskowych aparatów fotograficznych, od oświetlaczy dla kamer itp. Prąd diod świecących daje się łatwo regulować, co umożliwia zmianę jasności podświetlenia. Co ciekawe, układ umożliwia użycie 4 LEDów do podświetlania tła wyświetlacza głównego i 2 do pomocniczego oraz regulowanie jasności ich podświetlenia za pomocą wejść cyfrowych CTRL1 i CTRL2.

Dla maksymalizacji sprawności przetwornica może pracować w trybie 1×, 1,5× lub 2×. Przełączenie pomiędzy trybami następuje automatycznie, zależnie od napięcia zasilającego w taki sposób, aby zagwarantować maksymalną sprawność układu zasilającego oraz poprawną jasność świecenie diod LED. Cały proces jest niezauważalny dla użytkownika. Niepewność regulacji prądu diod wynosi jedynie 1%. Producent zadbał też o soft start oraz zabezpieczenie diod za pomocą sprzężenia zwrotnego. Pomimo tego, ze jest to pompa ładunku (niewymagająca żadnych elementów indukcyjnych), to sprawność energetyczna układu sięga 88%. Zakres napięcia zasilania rozciąga się od 2,6 do 5,5 V i jest dostosowany do zasilania za pomocą akumulatora Li-Ion. Więcej informacji na temat układu jest dostępne pod adresem http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/ADM8845.pdf.

Układ oferujemy dzięki uprzejmości firmy Analog Devices. Śpiesz się, bo liczba próbek jest ograniczona, a ta limitowana oferta może już się nie powtórzyć!

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
listopad 2016

Zobacz też
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów