Elektronika Praktyczna
Przestrzeń kosmiczna przestała być postrzegana jako niedostępne miejsce, zarezerwowane wyłącznie dla agencji kosmicznych. Obecnie stała się miejscem dla nowoczesnych technologii i nowym, niezwykle wysoko szacowanym rynkiem. W tym wydaniu EP dokładnie omówiliśmy zagadnienia i problemy, z którymi muszą zmierzyć się konstruktorzy urządzeń przeznaczonych do pracy w kosmosie. Co ważne, pomimo wysokiej bariery wejścia do branży kosmicznej, nasi młodzi konstruktorzy oraz polskie firmy, mają swoje osiągnięcia i sukcesy w tej dziedzinie.
Wśród projektów tego wakacyjnego wydania znajdziemy bardzo praktyczne urządzenia: kamerę z ruchomym ramieniem bazującą na układzie ESP32, ogromny zegar bez procesora oraz bezprzewodowy wyłącznik wi-link. Źródłem ciekawych rozwiązań i inspiracji dla własnych konstrukcji jest dział projektów soft, gdzie zostały opisane takie układy jak miniaturowa konsola do gier, laserowo kierowany detektor psich spraw i dwukołowy robot balansujący.
W lipcowym wydaniu proponujemy, także solidną porcję wiedzy na temat silników BLDC. W artykule o nowoczesnych źródłach napędu dla konstrukcji robotycznych zostały opisane rodzaje silników bezszczotkowych, ich budowa i właściwości oraz układy sterownia. Równie wartościowym artykułem jest kolejna część cyklu Poradnika implementacji, w której omawiamy zagadnienia związanie z użyciem ultradźwięków w elektronice.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski