Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Listopad 2021
Listopad 2021

Elementy indukcyjne są jedną z najbardziej niedocenianych grup podzespołów elektronicznych. Złożoność zjawisk elektromagnetycznych powoduje, że wielu elektroników odnosi się do nich z pewnym dystansem. Dodatkowo rozwój elektroniki cyfrowej spowodował, że udział elementów indukcyjnych w torach sygnałowych istotnie zmalał. Jednak w miejsce niegdyś spotykanych aplikacji cewek, transformatorów i anten ferrytowych weszły całkowicie nowe, niezwykle istotne zastosowania. W tym wydaniu EP omówimy funkcje i zastosowania elementów indukcyjnych w nowoczesnej elektronice oraz wyjaśnimy ich budowę i najważniejsze parametry.

Bardzo praktycznym i godnym uwagi projektem, który prezentujemy w listopadowym wydaniu, jest Lampa UV do manicure. Urządzenia tego typu są powszechnie stosowane, ale wiele z nich ma bardzo ograniczone możliwości. Jednym z najważniejszych parametrów takich lamp jest ich moc, która powinna być odpowiednio dobrana do wykonywanego zabiegu, ale zwykle do dyspozycji są tylko dwa poziomy - 50% oraz 100%. Zaprezentowane urządzenie ma możliwość dokładnego ustawienia mocy, a ponadto posiada kilka innych przydatnych funkcji i jest wyposażone w wyświetlacz, który zdecydowanie ułatwia obsługę.

Kolejnym projektem, który znajdzie praktyczne zastosowanie, jest Timer do pompy obiegowej. Ciepła woda użytkowa (CWU) wymaga mieszania przy użyciu pompy obiegowej, aby miała wysoką temperaturę przy punktach jej poboru. Załączenie tej pompy na stałe powoduje duże straty ciepła oraz energii elektrycznej, dlatego ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest jej praca cykliczna. Zaprezentowany układ realizuje właśnie taką funkcjonalność. Może on również służyć jako zwykły układ astabilny o regulowanym czasie załączenia i przerwy.

Warto zapoznać się, także z wieloma innymi projektami i miniprojektami. Moduł z zegarem RTC i pamięcią FRAM, będzie doskonałym uzupełnieniem każdego komputerka SBC, a Siłomierz na bazie Arduino dostarczy wskazówek na temat zastosowania tensometrów w układach cyfrowych. Duża porcja wiedzy czeka także w tutorialach. Opis sposobu komunikacji z modułem żyroskopu i akcelerometru MPU-6050 ułatwi jego zastosowanie we własnych projektach, a artykuł o właściwym położeniu indukcyjności na PCB pomoże uniknąć problemów z zakłóceniami EMI.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów