Sieci komórkowe w systemach embedded

Sieci komórkowe w systemach embedded

Zdolność urządzeń do komunikacji bezprzewodowej staje się nie tylko wyznacznikiem ich nowoczesności i innowacyjności, ale wręcz decyduje o przydatności i potencjalnych zastosowaniach. Doskonale potwierdza to branża IoT, której rozwój jest ściśle skorelowany z rozwojem technologii bezprzewodowych. Jak można się domyślać – nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Ale komunikacja za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej jest w pewnym sensie rozwiązaniem wyjątkowym – jest stosowana w takich aplikacjach, w których inne standardy, z różnych powodów się nie sprawdziły.

W erze Internetu Rzeczy komunikacja bezprzewodowa jest podstawą większości nowoczesnych urządzeń elektronicznych, zarówno przemysłowych, jak i konsumenckich. Co ciekawe, w przeciwieństwie do branży komputerowej czy elektroniki konsumenckiej, w przeważającej części typowych rozwiązań IoT nie są wymagane duże szybkości przesyłania danych. Zdecydowanie ważniejsze cechy to: niski pobór energii, znaczny zasięg, poprawność i bezpieczeństwo danych oraz łatwość implementacji w systemie o ograniczonych zasobach. Czy sieci przeznaczone do telefonii komórkowej nadają się do takich zastosowań? Odpowiedź brzmi – tak. Dlatego scharakteryzujemy dostępne standardy i wyjaśnimy najważniejsze pojęcia z tej dziedziny.

Kolejne generacje

Podstawowy podział technologii stosowanych do przesyłu danych w sieciach komórkowych opiera się na generacjach. Obecnie w Polsce funkcjonują jednocześnie sieci 2G, 3G, 4G i 5G, przy czym sieci drugiej i trzeciej generacji są stopniowo wycofywane. Sama idea generacji sieci komórkowych nie odnosi się dokładnie do technik stosowanych do przesyłu

...
Aby kontynuować czytanie wykup Prenumeratę
Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
listopad 2021

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów