Elektronika Praktyczna
W listopadowej Elektronice Praktycznej szczególnej uwadze polecam projekt bezprzewodowej EKO-stacji do pomiaru jakości powietrza. Projekt pomysłowy, nowoczesny i praktyczny, ponieważ stan czystości powietrza w okresie jesienno-zimowym bardzo się zmienia i może przekraczać dopuszczalne normy. W urządzeniu zastosowano laserowy czujnik pyłów zawieszonych a wyniki pomiarów mogą być prezentowane na kolorowym wyświetlaczu dołączonym do komputerka RPi lub na ekranie smartfona z zainstalowaną dedykowaną aplikacją.
Jesienna pora wiąże się z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Aby mądrze rozdysponować energię grzewczą należy przeprowadzić długookresowe pomiary temperatury. W takim zastosowaniu doskonale sprawdzi się przenośny rejestrator temperatury z funkcją zapisu na pendrive, który prezentujemy w tym numerze. Dodatkową zaletą tego niewielkiego systemu jest aplikacja do wizualizacji zarejestrowanych wyników. Kolejnym projektem, którego nie wolno przeoczyć jest płytka ewaluacyjna z układem FPGA Intel MAX10. Układy tej rodziny dają ogromne możliwości a dodatkowo maja kilka cech, które umożliwiają stosowanie ich we własnych konstrukcjach.
W najbliższych numerach EP opublikujemy cykl projektów zrealizowanych właśnie na bazie tej płytki. To doskonała okazja by rozpocząć przygodę z FPGA. Niezwykle efektownym projektem jest półprzewodnikowa cewka Tesli o podwójnym rezonansie (DRSSTC - Dual Resonant Solid State Tesla Coil). Autor urządzenia dokładnie opisuje tę ciekawą konstrukcję, w której iskiernik zastąpił obwodem elektronicznym. O tym jak rozwiązał napotkane problemy przeczytacie w artykule.
Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak