Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Maj 2024
Maj 2024

Fotografia cyfrowa zdominowała współczesny świat w każdym jego aspekcie – począwszy od fotografii amatorskiej, poprzez codzienną pracę profesjonalnych fotoreporterów, aż po badania naukowe. Podwaliny pod fotografię cyfrową położył w roku 1975 Steve Sasson, który – zaledwie dwa lata po przyjęciu do pracy w laboratoriach firmy Kodak – opracował pierwszy na świecie „samodzielny” aparat cyfrowy na bazie matrycy o rozdzielczości 100 x 100 px. Rolę nośnika danych pełniła… zwyczajna kaseta magnetofonowa.

Po niemal pięciu dekadach od powstania tego wiekopomnego wynalazku możemy korzystać z niewiarygodnie szerokiej gamy przetworników obrazu o tak zróżnicowanych parametrach, że naprawdę trudno dziś wskazać obszar aplikacyjny, do którego nie dałoby się dobrać odpowiedniej matrycy z aktualnej oferty producentów optoelektroniki. W artykule dokonamy przeglądu najważniejszych zagadnień z zakresu konstrukcji i parametrów przetworników obrazu oraz przestrzeni, pokażemy także subiektywny wybór najciekawszych komponentów dostępnych na rynku.

A co jeszcze – oprócz materiału o czujnikach obrazu i przestrzeni – czeka na naszych Czytelników w majowym numerze Elektroniki Praktycznej? Oprócz kilku użytecznych projektów, interesującego radia internetowego na bazie ESP32 oraz artykułu o pamięciach stosowanych w minikomputerach, mamy także kolejne odcinki cyklów nt. programowania FPGA i pomiarów środowiskowych. Ponadto rozpoczynamy zapowiadany w kwietniu kurs programowania mikrokontrolerów Megawin, a jakby tego było mało – otwieramy nową rubrykę stałą, zatytułowaną „Technologie wokół elektroniki”. Na pierwszy ogień bierzemy niezwykle ważną tematykę – druk 3D, rzecz jasna… z punktu widzenia elektronika.

Zapraszam do lektury,
Przemysław Musz
Redaktor naczelny

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje maj 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów