Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Marzec 2024
Marzec 2024

W marcowym numerze Elektroniki Praktycznej króluje tematyka mikrokontrolerów – omawiamy zarówno zagadnienia związane z narzędziami dla programistów i producentów urządzeń mikroprocesorowych, jak i najnowsze rodziny układów, które całkiem niedawno miały swoją rynkową premierę.

Przygotowaliśmy także zapowiadany w poprzednim wydaniu materiał specjalny – Crash Course STM32C0, czyli… jednoodcinkowy, ekspresowy kurs niskopoziomowego programowania, nie tylko bez użycia HAL, ale nawet z pominięciem bibliotek LL (Low Level). W ramach zaledwie 15- stronicowego artykułu omówiliśmy zarówno proces konfiguracji odpowiedniego środowiska programistycznego, jak i podstawy tworzenia kodu na niemal najniższym (zaraz po asemblerze) poziomie abstrakcji. Pokazujemy również jak w praktyce skonfigurować i uruchomić m.in. RCC, porty GPIO, kontroler przerwań NVIC, a także bloki EXTI, UART, SPI oraz I2C.

Drugim tematem wiodącym jest w tym wydaniu chłodzenie urządzeń elektronicznych, w ramach którego prezentujemy wyczerpujący poradnik dla projektantów obejmujący zarówno podstawy fizyczne systemów chłodzenia, jak i rozmaite realizacje praktyczne.

Jak zawsze, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników szereg użytecznych projektów, w tym powerTracker (niewielki rejestrator napięcia, prądu, mocy i ładunku), sterownik silników w formacie Arduino Shield oraz trzy miniprojekty. Kontynuujemy ponadto nasz flagowy kurs FPGA oraz cykl dotyczący czujników środowiskowych w aplikacjach IoT. Osobom zainteresowanym rozbudową własnej pracowni proponujemy natomiast wyczerpującą recenzję multimetru Owon XDM3051.

Zapraszam do lektury,
Przemysław Musz
Redaktor naczelny

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów