Elektronika Praktyczna
W marcowym numerze Elektroniki Praktycznej króluje tematyka mikrokontrolerów – omawiamy zarówno zagadnienia związane z narzędziami dla programistów i producentów urządzeń mikroprocesorowych, jak i najnowsze rodziny układów, które całkiem niedawno miały swoją rynkową premierę.
Przygotowaliśmy także zapowiadany w poprzednim wydaniu materiał specjalny – Crash Course STM32C0, czyli… jednoodcinkowy, ekspresowy kurs niskopoziomowego programowania, nie tylko bez użycia HAL, ale nawet z pominięciem bibliotek LL (Low Level). W ramach zaledwie 15- stronicowego artykułu omówiliśmy zarówno proces konfiguracji odpowiedniego środowiska programistycznego, jak i podstawy tworzenia kodu na niemal najniższym (zaraz po asemblerze) poziomie abstrakcji. Pokazujemy również jak w praktyce skonfigurować i uruchomić m.in. RCC, porty GPIO, kontroler przerwań NVIC, a także bloki EXTI, UART, SPI oraz I2C.
Drugim tematem wiodącym jest w tym wydaniu chłodzenie urządzeń elektronicznych, w ramach którego prezentujemy wyczerpujący poradnik dla projektantów obejmujący zarówno podstawy fizyczne systemów chłodzenia, jak i rozmaite realizacje praktyczne.
Jak zawsze, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników szereg użytecznych projektów, w tym powerTracker (niewielki rejestrator napięcia, prądu, mocy i ładunku), sterownik silników w formacie Arduino Shield oraz trzy miniprojekty. Kontynuujemy ponadto nasz flagowy kurs FPGA oraz cykl dotyczący czujników środowiskowych w aplikacjach IoT. Osobom zainteresowanym rozbudową własnej pracowni proponujemy natomiast wyczerpującą recenzję multimetru Owon XDM3051.
Zapraszam do lektury,
Przemysław Musz
Redaktor naczelny