Elektronika Praktyczna

Elektronika Praktyczna Styczeń 2022
Styczeń 2022

Urządzenia elektroniczne wydzielają ciepło. Konieczność zapewnienia chłodzenia komponentom półprzewodnikowym jest oczywistością. Jednak, gdy zaczynamy szczegółowo analizować to zagadnienie, to staje się ono bardzo problematyczne. Co w istocie oznacza, że „układ się grzeje"? Od czego jest zależne nagrzewanie się elementów? W jaki sposób ciepło przenika przez cały system i jak pozbyć się go z urządzenia? Odpowiedzi na te, pozornie proste pytania, nie są wcale łatwe, gdy oczekujemy określenia konkretnych parametrów. W tym wydaniu EP zaprezentowaliśmy ciekawą - elektryczną metodę analizowania zjawisk termicznych. Takie podejście pozwala zastosować narzędzia przeznaczone do symulacji elektrycznych do modelowania zjawisk termicznych - oprogramowanie LTspice nadaje się do tego celu idealnie.

Interesującym i efektownym projektem jest sterownik oświetlenia LED RGB - Ambient LED controler. Jest przeznaczony do zamontowania w aucie i oświetlania jego wnętrza. Podobne systemy są oferowane w niektórych, fabrycznych wersjach wyposażenia aut. Zaprezentowane urządzenie zostało tak zaprojektowane, aby jego montaż nie ingerował w instalację pojazdu, a całość jest kontrolowana aplikacją działającą w systemie Android.

Kolejnym ciekawym i praktycznym projektem jest Licznik czasu pracy. Okresowy przegląd urządzeń pozwala uniknąć poważnych awarii, a często jest warunkiem zachowania gwarancji. Zaprezentowany układ wykrywa pracę maszyny poprzez pomiar natężenia prądu płynącego przez jej sieciowy przewód zasilający, dzięki czemu nie wymaga ingerencji w jej instalację. Naliczony czas jest sumowany i zapisywany w nieulotnej pamięci i może obejmować okres wielu miesięcy.

Na koniec warto zapoznać się z działem Projektów Soft i Miniprojektów, gdzie zamieściliśmy inspirujące aplikacje m.in. rozszerzające możliwości płytek rodziny Raspberry oraz związane z cyfrowym krótkofalarstwem. Poza praktycznymi aplikacjami w styczniowym wydaniu nie wolno pominąć obszernego omówienia tematyki precyzyjnych źródeł częstotliwości i czasu. W wielu obszarach technologii stanowią one fundament niezbędny do poprawnego działania przez długi okres eksploatacji.

Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski

Czytaj więcej
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów