Moduł adaptera jest zgodny mechanicznie ze standardem XBee, co ułatwia jego zastosowanie w szeregu płytek uruchomieniowych wyposażonych w zgodną podstawkę, min.: Raspberry PI (AVT1854 z EP 6/15), Launchpad (AVT5476 z EP 11/14), Arduino itd.
Schemat ideowy modułu adaptera 1-Wire pokazano na rysunku 1. Rolę konwertera UART/1Wire pełni układ DS2480B (U2). Układ był opracowany już jakiś czas temu i nie podlegał modyfikacji, więc do współpracy ze współczesnymi systemami 3,3 V wymaga dodatkowych konwerterów poziomów – zrealizowano je w oparciu o 74LVC1T45 (U3, U4). Układ U2 oraz magistrala 1-Wire domyślnie są zasilane napięciem 5 V, które nie jest dostępne na złączach XBee. Do jego otrzymania służy przetwornica podwyższająca z układem MCP1640 (U1). Wartość napięcia wyjściowego ustala dzielnik z rezystorami R2 i R3. Dioda świecąca PWR sygnalizuje obecność napięcia 5 V. Magistrala 1Wire doprowadzona jest do złącza śrubowego BUS, wraz z zasilaniem 5 V, które dodatkowo jest zabezpieczone bezpiecznikiem polimerowym 50 mA (F1). Dioda Zenera DZ1 zabezpiecza układ U2 przed przepięciami z magistrali, rezystor R3 i kondensator C3 ograniczają szybkość narastania zboczy przebiegu 1-Wire. W układzie nie przewiduje się programowania starszych pamięci nieulotnych, wymagających zasilania 12 V.
Interfejs 1-Wire zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej. Jej schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Montaż jest typowy, a moduł nie wymaga uruchamiania. Należy jedynie sprawdzić obecność napięcia +5 V (±5%) na złączu BUS.
Dla szybkiego sprawdzenie poprawności działania modułu 1-Wire możemy pobrać ze strony Maxim Integrated oprogramowanie OneWireViewer, które po zainstalowaniu posłuży nam do odczytu identyfikatorów układów dołączonych do magistrali 1-Wire. W Menedżerze Urządzeń musimy tylko sprawdzić numer portu COM przydzielonego interfejsowi szeregowemu i z menu programu wybrać adapter DS9097U_DS948X (rysunek 3). Po zainicjowaniu zostaną odczytane identyfikatory wszystkich układów dostępnych na magistrali (rysunek 4).
Adam Tatuś, EP