Generator przebiegu prostokątnego

Generator przebiegu prostokątnego
Pobierz PDF Download icon
Niewielki, programowany generator przebiegu prostokątnego, niezbędny w laboratorium elektronika. Wykonano go w oparciu o układ CPLD typu XC9572.

Rysunek 1. Schemat ideowy generatora przebiegu prostokątnego

Schemat ideowy generatora pokazano na rysunku 1. Zastosowanie układu programowalnego idealnie wpisuje się w realizowaną przez generator funkcję znacznie upraszczając jego budowę. Generator jest taktowany oscylatorem OSC o częstotliwości 4 MHz.

W strukturze U1 zdefiniowano dwa programowane dzielniki częstotliwości. Pierwszy, określający podział dziesiętny 1:1, aż do 1:10M. Drugi, określający częstotliwość w sekwencji: 125-166-200-250-333-400-500-666—800-1000. Dzięki możliwej kombinacji podziału i częstotliwości generator pokrywa szeroki zakres 0,0125 Hz...1 MHz.

Wypełnienie przebiegu równe jest 50% niezależnie od generowanej częstotliwości. Żądaną częstotliwość i podział ustala się nastawnikami binarnymi SWF/SWD.

Rysunek 2. Schemat montażowy generatora przebiegu prostokątnego

Dwie ostatnie pozycje przełącznika SWD (8/9) umożliwiają zadanie poziomu logicznego (0 lub 1) na wyjściu generatora. Sygnał wyjściowy jest doprowadzony do gniazd RCA: SQ3V (logika 3,3 V) oraz po konwersji poziomów przez U2 do gniazda SQ5V (logika 5 V). Sygnały powielone są na złączu szpilkowym SDO.

Układ zasilany jest z 5 V poprzez gniazdo USB micro, LED sygnalizuje obecność zasilania, U3 zapewnia napięcie 3,3 V dla CPLD. Za względu na niewielki pobór mocy możliwe jest zasilanie układu z portu USB, ładowarki telefonu lub Power Banku.

Układ zmontowany jest na niewielkiej dwustronnej płytce drukowanej. Format płytki zgodny jest z opisanymi wcześniej generatorami SPDIF_Gen i Audio_Gen tworząc niewielki uzupełniający się generator uniwersalny. Montaż nie wymaga opisu. Po zaprogramowaniu układu (SQ_gen.jed) podłączeniu zasilania należy tylko sprawdzić obecność sygnałów na gniazdach wyjściowych.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
kwiecień 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon
Materiały dodatkowe
Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje październik 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów