Schemat ideowy części interaktywnego stolika pokazano na rysunku 1. Urządzenie zbudowano na bazie popularnego układu scalonego poczwórnego wzmacniacza operacyjnego LM324. Składa się ono z 9 identycznych modułów - jeden z nich pokazano na schemacie, na rys. 1.
W układzie naprzemiennie zaświecającym diody LED pracuje filtr z wielokrotnym sprzężeniem zwrotnym. Na jego wejściu włączono fototranzystor reagujący na promieniowanie podczerwone. Na schemacie pokazano jedną z 9 płytek z diodami świecącymi - pozostałe 8 płytek jest identyczne.
Diody LED są połączone szeregowo pomiędzy plusem zasilania a minusem i sterowane w połowie łańcucha. Suma napięć przewodzenia użytych diod musi być większa od wartości napięcia zasilania, aby w normalnych warunkach diody nie przewodziły i nie przepaliły się. Suma napięć przewodzenia w każdej połówce musi być taka sama. W gałęziach mogą być diody różnych kolorów, ale należy tak dobrać ich liczbę, aby spełnić wspomniany warunek.
Wzmacniacz "A" pobiera sygnały z fototranzystora i wzmacnia je 10-krotnie. Wzmacniacz "B" stanowi właściwy oscylator - jest to filtr o dużej dobroci i częstotliwości ok. 1 Hz. Jego działanie przypomina zjawisko echa akustycznego - po wystąpieniu sygnału na wejściu, na wyjściu występują drgania gasnące powodujące, zależnie od biegunowości sinusoidy, zaświecanie się dolnej lub górnej sekcji diod w danej gałęzi. Wzmacniacz "C" odwraca fazę gasnącej sinusoidy, a wzmacniacz "D" tworzy sztuczną masę - wytwarza napięcie o wartości równej połowy napięcia zasilania.
Na rysunku 2 pokazano pomniejszony schemat montażowy jednego z modułów stolika. Montaż urządzenia jest typowy. Zaczynamy od wlutowywania wszystkich rezystorów oraz kondensatorów. Następnie montujemy układ LM324, a na końcu wszystkie diody oraz fototranzystor i diodę nadawczą. Poprawnie zmontowany układ powinien zadziałać natychmiast po załączeniu napięcia zasilającego +24 V. Jego wartość może ulec zmianie, ponieważ zależy od liczby zastosowanych diod LED.
Adrian Wypenda
adrian359@poczta.onet.pl